Uchwała „antysmogowa” nakłada na mieszkańców Wrocławia obowiązek wymiany ogrzewania na ekologiczne. Od 1 lipca 2024 r. nie będzie można użytkować pieców pozaklasowych, poniżej 3 klasy, na paliwa stałe. Natomiast od 2028 roku będzie obowiązywał zakaz użytkowania wszelkich kotłów, pieców na paliwa stałe (tj.: klasy 3, 4, 5). Aby pomóc mieszkańcom uniknąć zagubienia i ułatwić proces wymiany pieców, miasto postanowiło stworzyć pierwszy, stacjonarny punkt konsultacyjny, który będzie odpowiadał m.in. za doradztwo.
– Nie chcemy zostawiać naszych mieszkańców z tym problemem samych. Stąd pomysł stworzenia punktu konsultacyjnego, w którym każdy będzie mógł porozmawiać z doradcą energetycznym. Taki osobisty kontakt to najlepsza pomoc zarówno w doborze właściwego ogrzewania, jak i możliwości jego sfinansowania – mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia. – Do sprawy podeszliśmy kompleksowo. Oprócz indywidualnych rozmów będziemy organizować spotkania dla mieszkańców i uruchomimy specjalny dział na naszej stronie internetowej – dodaje.
Od lewej: Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia, Mariola Apanel, dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu UMW
Punkt powstał przy ulicy Hubskiej
Punkt konsultacyjny mieści się przy ul. Hubskiej 8-16. Ruszył 28 lutego 2019 r. Konsultacje odbywają się dwa razy w tygodniu (środa, czwartek), w godzinach pracy urzędu (8.00-15.45). Ponadto, aby ułatwić mieszkańcom dostęp do informacji, został uruchomiony specjalny numer telefonu:
- (71) 799 67 99,
oraz adres e-mailowy: doradztwoenergetyczne@um.wroc.pl, na który można kierować wszelkie zapytania.
– Punkt konsultacyjny otwieramy przy ulicy Hubskiej, w miejscu, gdzie obecnie mieści się Urząd Miejski Wrocławia oraz Wydział Środowiska i Rolnictwa. Dlaczego tam? Otóż jednocześnie będziemy mogli składać wnioski do programu KAWKA+, pozwalając tym samym mieszkańcom uniknąć czasochłonnych podróży po mieście. W punkcie konsultacyjnym przewidujemy od dwóch do trzech osób, które będą udzielały wrocławianom niezbędnych informacji – informuje Mariola Apanel, dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu UMW.
W pierwszym dniu działalności punkt cieszył się sporym zainteresowaniem mieszkańców, ale głównie były to telefony z pytaniami. Do godziny 12:00 do doradców dzwoniło kilkanaście osób.
Zakres działań:
- doradztwo w zakresie programu KAWKA +,
- doradztwo w zakresie programu „Czyste powietrze”,
- informacje dot. możliwości dofinansowania zmiany źródła ogrzewania,
- informacje dot. obowiązków, jakie nakłada na mieszkańców uchwała „antysmogowa”,
- informacje dot. Lokalnego Programu Osłonowego, w ramach którego można ubiegać się o dopłatę do rachunków za ogrzewanie,
- doradztwo w zakresie efektywności energetycznej, czyli odpowiedź na pytanie: co do mojego mieszkania i dla mojego portfela będzie najkorzystniejsze?
– Wrocławski model wsparcia mieszkańców w zakresie doradztwa energetycznego jest wynikiem obserwacji modeli działających w innych miastach. W ramach dobrych praktyk stworzyliśmy, naszym zdaniem, ten najbardziej skuteczny. Na bieżąco będziemy zbierać opinie i dostosowywać nasze działania do potrzeb. Chcieliśmy, aby każdy miał możliwość kontaktu z doradcą. Stąd zarówno działania stacjonarne, jak i organizowane w terenie. Chcemy dotrzeć do wrocławian poprzez wspólnoty mieszkaniowe i administratorów budynków. W tym zakresie nawiązaliśmy współpracę z przedstawicielami NGO – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW
Pierwsze spotkania w terenie rozpoczną się na początku marca. – Już dziś zapraszamy na spotkanie mieszkańców osiedli Oporów i Psie Pole organizowane przez Fundację EkoRozwoju. To pilotaż osiedlowego doradztwa energetycznego, będący jednocześnie krokiem w dobrą stronę, aby pomóc przeciwdziałać smogowi we Wrocławiu. Zaczynamy od spotkań na osiedlach i warsztatowych konsultacji dotyczących technologii i finansowania. Będą też filmy instruktażowe. Chcemy przetestować pewne rozwiązania i sprawdzić, w jakim konkretnie zakresie mieszkańcy potrzebują doradztwa. Pamiętamy jednak, że Wrocław nie kończy się na dwóch osiedlach i prawdopodobnie niebawem rozszerzymy naszą działalność na inne miejskie obszary – twierdzi Krzysztof Smolnicki, prezes fundacji.