Około 1200 osób bierze udział w tegorocznej edycji Międzynarodowego Kongresu Miasto-Woda-Jakość życia, który rozpoczął się w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej i potrwa dwa dni, do 18 października br..
Celem wydarzenia jest wskazanie optymalnych ścieżek rozwoju miast z uwzględnieniem potrzeb w zakresie efektywnej polityki wodnej.
Wydarzenie jest także okazją do wszechstronnej debaty o problemach ekologicznych wpływających na jakość życia, o planowaniu przestrzennym uwzględniającym środowisko wodne oraz o tym, jak zużycie wody wpływa na gospodarkę.
Rozwój miasta a środowisko wodne
Kongres skupia się na całości relacji zachodzących między środowiskiem wodnym i środowiskiem miejskim. Jego celem jest wskazanie działań niwelujących lub likwidujących negatywne efekty wzajemnych oddziaływań obu środowisk, a także analiza wskazująca złożoność środowiskowych aspektów gospodarki wodnej.
Eksperci rozmawiają nie tylko o samej gospodarce wodnej. Pochylą się także nad tematyką wody jako ważnej składowej rozwoju miast, traktowanej nie tylko jako surowiec, ale też jako element krajobrazu, kultury i gospodarki.
Program kongresu dotyczy m.in. tego, co przeżywaliśmy 25 lat temu, podczas wielkiej powodzi. Od tego czasu nasze miasto przeobraziło się na dobre, zarówno dzięki Bankowi Światowemu, którego przedstawicieli dziś gościmy, ale również dzięki pracy wrocławian, samorządowców, pracowników świata nauki, biznesu oraz tych wszystkich, którzy w ciągu tych dwóch dni będą rozmawiali o jakości życia w mieście i przy wodzie. Cieszę się, że właśnie we Wrocławiu możemy rozmawiać o tych najistotniejszych rzeczach m.in. o tym, jak stał się on miastem odpornym, jak reaguje na kryzysy i jest wzorem dla wielu miast na całym świecieJakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia
Trzeba uczyć się bezpiecznie korzystać z wody
Gości spotkania przywitał również rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs. Jak twierdzi, tytuł tej konferencji dobrze pasuje do Wrocławia, Politechniki i do obecnych czasów.
Woda jest z jednej strony jest fascynującą substancją z fizykochemicznego punktu widzenia - jako cząsteczka lub jako płyn. Jednak na dzisiejszym spotkaniu będziemy na nią patrzeć jako na nośnik transportu, substancję, która daje życie lub w ogóle umożliwia rozwój cywilizacji. Tak naprawdę można postawić tezę, że jakość życia człowieka jest mocno związana z rozwojem cywilizacji. Te z kolei powstawały przede wszystkim nad wodą, nad rzekami. Również Wrocław w swoim rozwoju jest ogromnie uzależniony od rzeki - jej jakości, dostępności. Coraz więcej firm, które się tu lokują, bierze pod uwagę nie tylko tutejsze wyższe uczelnie, wykształconych pracowników, ale też fakt, że jest tu Odra. Bardzo ważne jest to, aby uczyć się bezpiecznie korzystać z tego dobra.prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej
Dyskusje w trzech blokach tematycznych
Podczas kongresu zostaną wyróżnione trzy wiodące bloki tematyczne:
Miasto
Bez naturalnego lub sztucznego dostępu do wody miasto nie ma możliwości funkcjonowania. Dlatego blok ten skupi się na istotności występowania wody w miastach nie tylko jako surowiec, ale także jako element krajobrazu, architektury, kultury i gospodarki. Stąd też podczas zaprezentowane zostaną ścieżki tematyczne dotyczące miast odpornych i przyjaznych dla klimatu, jak i wodzy w architekturze.
Woda
Ilość wyzwań związanych z trzema głównymi problemami hydrologicznymi (za dużo lub za mało wody oraz zły stan i jej zanieczyszczenie) z roku na rok niestety wzrasta. Strategiczne znaczenie wody dla funkcjonowania miast i życia sprawia, że jest to zasób, o który trzeba wyjątkowo dbać.
Dlatego w ramach tego bloku nacisk padnie na utrzymaniu jakości i ilości wody w sposób wystarczający do rozwoju i funkcjonowania miast. Eksperci w dziedzinie wodnej podejmą wymagającą dyskusję na temat efektywnego gospodarowania wodą w mieście, miejskiej polityki wodnej w praktyce oraz wypracowaniu skutecznego zarządzania wodą w warunkach kryzysowych.
Jakość życia
Refleksja oraz wdrażanie programów rozwijających społeczną odpowiedzialnością za wodę i nad tym, jak można włączyć wodę w mechanizm rozwoju miasta, jest jednym z kluczowym zadań przed wieloma podmiotami życia społecznego. By nawiązać korzystną relację pomiędzy mieszkańcami a środowiskiem potrzebna jest kooperacja wielu środowisk. Jednym z rozwiązań jest edukacja i budowanie odpowiedzialnego społeczeństwa na wielu poziomach – szkolnym, studenckim, samorządowym i NGO.
Prezentacja dwóch ważnych raportów
Podczas tegorocznego wydarzenia odbędzie się również premiera dwóch raportów:
- Water City Index 2022 (wydawcy: Fundacja GAP, Arcadis Polska) – ranking miast, w którym oceniono rozwój metropolii, dużych i średnich miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody (zob. także: Water City Index)
- Opracowanie wniosków z obrad „II Okrągłego Stołu: Miasto odpowiedzialne za wodę”, który przedstawia główne wyzwania w Polsce w zakresie: Skuteczna retencja wód, redukcja zanieczyszczeń wód, polityka wodna miast (zob. także: Wodny Okrągły Stół)
W tym roku kongres również online
Tegoroczny Międzynarodowy Kongres Miasto – Woda – Jakość życia odbywa się w formule hybrydowej co oznacza, że w spotkaniu można wziąć udział zarówno stacjonarnie w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, jak i online.
Wszystkich uczestników obowiązuje darmowa rejestracja dostępna na stronie Międzynarodowy Kongres Miasto – Woda.
Organizatorami Kongresu są:
- Miasto Wrocław
- MPWiK we Wrocławiu
- Fundacja GAP w Krakowie
- Convention Bureau Wrocław
Kongres odbywa się w ramach cyklu Open Eyes Economy On Tour, wchodzącego w skład wydarzeń poprzedzających VII Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości – Open Eyes Economy Summit, który odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2022 w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz online na platformie Live OEES.