Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Drzewa w mieście, zwłaszcza w jego centrum, nie mają łatwego życia. Aby poprawić kondycję dziesięcioletnich kasztanowców na pl. Nowy Targ, zdecydowano o wpuszczeniu w glebę dżdżownic kalifornijskich.
Bataliony dżdżownic – jakie mają zadanie?
Na ratunek 19 kasztanowcom na pl. Nowy Targ wypuściliśmy 19 batalionów dżdżownic. Liczymy, że przywrócą życie biologiczne w misach, w których posadzone są drzewa i w ten sposób poprawią ich stan oraz jakość siedliskMarek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
Wypuszczenie dżdżownic pod kasztanowca poprzedza usunięcie kory sosnowej, odchwaszczenie misy, odsłonięcie szyi korzeniowej młodych drzew i ostrożne nakłucie ziemi widłami. Dopiero na tak przygotowane podłoże pod każdym kasztanowcem na pl. Nowy Targ trafi ok. 200 dżdżownic.
Ostatnie 300 trafi pod klon jawor na ul. Jodłowej.
Galeria zdjęć
Na kasztanowcach są także pułapki feromonowe, które mają wyłapywać szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka, czyli motyla, który żeruje właśnie na kasztanowcach.
Dlaczego dżdżownice dla wzmacniania drzew we Wrocławiu?
Kolejne działania to m.in. rozłożenie na gruncie warstwy kartonu, która stanowi osłonę i niezbędną do rozmnażania dżdżownic celulozę oraz regularne podlewanie. Dzięki celulozie dżdżownice wytworzą biohumus, który, m.in. wpływa na zwiększoną aktywność biologiczną roślin, a także zdolność do samooczyszczania od skażeń chemicznych oraz walkę z chwastami i patogenami.
– Nie wszędzie wystarcza klasyczna pielęgnacja. Dżdżownice działają tam, gdzie musielibyśmy ingerować w system korzeniowy. Nie wykluczamy, że podobne rozwiązania możemy wdrożyć w innych punktach we Wrocławiu, gdzie drzewa wymagają pomocy – dodaje Marek Szempliński.
Nowe zielone ściany na placu Nowy Targ
Pielęgnacja kasztanowców to niejedyne zielone działania, które obecnie trwają na placu w centrum Wrocławia. Właśnie dobiega końca nowa aranżacja i uzupełnienie dwóch zielonych ścian na Nowym Targu.
Wymieniamy grunt w kieszonkach, umieszczamy rośliny bardziej odporne i o mniejszym zapotrzebowaniu na wilgoć. Jest to m.in. bluszcz pospolity, irga czy kocimiętka. Robimy to, by łatwiej i efektywniej można było wykorzystać system nawadniania tych ścianMarek Szempliński
Aranżacja jest na ukończeniu, ostatnim elementem będą donice z pnączami.