Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Trudno dziś wyobrazić sobie Wrocław bez Afrykarium. To taka Afryka w pigułce. Odwiedzając je poznajemy różne środowiska Czarnego Lądu: Morze Czerwone, Afrykę Wschodnią, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów i dżunglę nad rzeką Kongo.
Można tu stanąć oko w oko z rekinem i płaszczką, zobaczyć tańczące kotiki, podziwiać pingwiny przylądkowe, które pod wodą wyglądają tak, jakby latały, dostojne manaty, pełne gracji hipopotamy i ławice kolorowych rybek w rafie koralowej.
Jest tu także wiele innych zwierząt, choćby przedziwne nietoperze młotogłowy wielkogłowe, sorkonosy, nie bez powodu nazywane ryjówkami słoniowymi czy mrówniki afrykańskie, które wyglądają jak zwierzęta z kreskówki.
Więcej informacji na temat mieszkańców Afrykarium znajdziesz na stronie ZOO Wrocław.
10-lecie Afrykarium. Kapsuła czasu z genami pingwinów
Misją Afrykarium i wrocławskiego zoo jest ratowanie zagrożonych gatunków oraz edukacja na temat ochrony przyrody, dlatego najważniejszym punktem obchodów 10-lecia Afrykarium będzie zatopienie kapsuły czasu w basenie pingwinów przylądkowych (tońców), które zaplanowano na godz. 10:30 w sobotę 26 października.
Kapsuła będzie zawierać m.in. materiał genetyczny pingwinów. To symbol badań nad stworzeniem banku genów tych ptaków, prowadzonych przez Pawła Boreckiego, Inspektora Sekcji Płetwonogie i Pingwiny. Populacja pingwinów przylądkowych na świecie zmniejszyła się o 98 proc. w ciągu ostatnich 100 lat. Są one jednymi z najszybciej wymierających gatunków ptaków, dlatego ich hodowla w ogrodach zoologicznych oraz tworzenie banków genów mogą odegrać kluczową rolę w odtwarzaniu ich populacji w naturze.informuje ZOO Wrocław
– W kapsule chcemy umieścić także listę naszych celów ochroniarskich na najbliższe 10 lat. Niestety, jak pokazują tendencje, do 2035 roku pingwinów przylądkowych może na świecie już nie być, a z dużym prawdopodobieństwem tak by się stało, gdybyśmy nie podejmowali działań, jakie podejmujemy wraz z innymi ogrodami i organizacjami – informuje zoo.
Przez ostatnią dekadę w Afrykarium wykluło się ponad 150 piskląt, czyli trzy razy więcej niż było 10 lat temu. Obecnie stado liczy 114 osobników i jest jednym z największych w tej części Europy, a dziesiątki pingwinów wyjechały z Wrocławia, by zasilić kolonie w innych ogrodach zoologicznych.
– Nie tylko opiekujemy się nimi w Afrykarium, ale dodatkowo wspieramy organizację SANCCOB, która od 1968 roku uratowała ponad 100 tys. tońców w naturze, w RPA. Gdyby nie SANCCOB, być może pingwinów przylądkowych już by nie było – informuje zoo.
Na przykładzie pingwinów chcemy pokazać, że Afrykarium to nie tylko gmach o imponującej kubaturze, nie tylko atrakcja turystyczna, która przyciągnęła do nas 16 mln zwiedzających od czasu otwarcia, ale przede wszystkim miejsce realizacji naszej najważniejszej misji ochroniarskiej. Liczymy, że Wasza obecność i wsparcie pomoże nam w podkreśleniu, jak ważna jest nasza rola zoo w walce o przetrwanie zagrożonych gatunków.ZOO Wrocław
10-lecie Afrykarium: program na weekend 26-27 października
Sobota, 26 października
10:00 – 16:00
- Rodzinna Gra Terenowa na 10-lecie Afrykarium (edukatorzy będą czekać w holu głównym z kartami zadań dla dzieci. Należy je wykonać w różnych miejscach Afrykarium, by zebrać pieczątki i otrzymać upominek)
- Warsztaty bębniarskie (nauka grania na bębnach afrykańskich w półgodzinnych blokach, sala edukacyjna w holu głównym)
- Warsztaty sensoryczno-kulinarne dla dzieci połączone z konkursem z nagrodami (zajęcia twórcze z warzywami w roli głównej. Sala edukacyjna w holu głównym)
- Malowanie buzi (sala edukacyjna w holu głównym)
- Stanowisko Fundacji ZOO Wrocław – DODO (w holu głównym)
- A także: drobny poczęstunek i selfie-ramki
10:30
- Zatopienie kapsuły czasu w basenie pingwinów. Zoo prosi zwiedzających, by gromadzili się na ścieżkach zwiedzania przy basenie pingwinów
11:15
- Tort na 10 lecie Afrykarium w holu głównym i częstowanie nim wraz z 10-latkami, które urodziły się w dniu otwarcia oceanarium
11:30
- Czego nie przywozić z podróży? Spotkanie z ekspertami z Portu Lotniczego we Wrocławiu
12:00–13:30 oraz 14:00–15:30
- Pokaz filmu dla dzieci „Kacper i Emma na safari” (sala audytoryjna). W przerwach między seansami pokaz zdjęć z budowy Afrykarium
Karmienia pokazowe w sobotę 26 października
- 12:00 kotiki
- 12:00 żółwie pustynne
- 12:30 manaty
- 14:00 pingwiny
- 15:00 kotiki
Niedziela, 27 października
10:00 – 16:00
- Rodzinna Gra Terenowa na 10-lecie Afrykarium (edukatorzy będą czekać w holu głównym z kartami zadań. Należy je wykonać w różnych miejscach Afrykarium, by zebrać pieczątki i otrzymać upominek)
- Warsztaty bębniarskie (nauka grania na bębnach afrykańskich, sala edukacyjna w holu głównym)
- Warsztaty sensoryczno-kulinarne dla dzieci połączone z konkursem z nagrodami (nauka o tym, co jedzą zwierzęta i zajęcia twórcze z warzywami w roli głównej. Sala edukacyjna w holu głównym)
- Malowanie buzi (sala edukacyjna w holu głównym)
Pokazy karmienia w niedzielę 27 października
- 12:00 kotiki
- 12:00 żółwie pustynne
- 12:30 manaty
- 14:00 pingwiny
- 15:00 kotiki
Krótka historia Afrykarium
ZOO Wrocław przypomina, jak to się stało, że powstało Afrykarium.
- Pierwsze akwarium we Wrocławiu (Breslau), dostępne dla publiczności w ograniczonym zakresie, powstało w 1904 roku jako część budynku uniwersyteckiego Instytutu Zoologii i Muzeum Przyrodniczego przy obecnej ul. Sienkiewicza.
- W latach 1927-1932 opracowano projekt budowy akwarium na terenie zoo, z lokalizacją w miejscu obecnego wybiegu tygrysów. W sumie zaplanowano 101 akwariów, terrariów i insektariów. Projekt ten ze względów finansowych nigdy nie doczekał się realizacji.
- Po wojnie, w 1960 roku, we wrocławskim zoo otwarto Akwarium działające do dzisiaj. Powstało ono według projektu Tadeusza Zipsera i Adama Taborskiego, a w swej historii przeszło liczne remonty i renowacje.
- Koncepcja Afrykarium, jak i sama nazwa, będąca połączeniem słów „Afryka” i „akwarium”, zrodziła się w głowie Radosława Ratajszczaka, który wygrał konkurs na dyrektora wrocławskiego zoo w 2007 roku. Krokiem do realizacji tak wielkiej inwestycji było przekształcenie zoo w spółkę prawa handlowego.
- Idea stworzenia Afrykarium była przykładem nowoczesnego podejścia do projektowania pawilonów zoologicznych. Powstał obiekt nie tylko nowoczesny i atrakcyjny dla zwiedzających, ale także stanowiący odpowiednie środowisko dla zwierząt. Pojawiły się wybiegi łączone, wielogatunkowe, gdzie koegzystują ze sobą ssaki, ryby i ptaki w wolierach wolnych lotów.
- 20 września 2012 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę. Obiekt został uroczyście otwarty 25 października 2014 roku, a 26 października był pierwszym dniem regularnego funkcjonowania pawilonu dla zwiedzających.
A tak wyglądał ostatni etap budowy: