wroclaw.pl strona główna SmartCity Wrocław – inwestycje, nowe technologie, lepsze miasto SmartCity - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. SmartCity
  3. Aktualności
  4. Wrocław Koduje 2.0. Edukacyjny projekt przyszłości

Wrocław Koduje 2.0. Edukacyjny projekt przyszłości

Redakcja www.wroclaw.pl,

Edytuj w ACMS

Miejskie Centrum Usług Informatycznych oraz fundacja Liga Niezwykłych Umysłów wspólnie zrealizują drugą edycję programu Wrocław Koduje 2.0. Dzięki niemu setki uczniów mają szansę na podniesienie swoich umiejętności cyfrowych.

Reklama

– Chcemy nadążać za dynamiczną zmianą świata i przygotować naszych mieszkańców do życia w mieście przyszłości. Dlatego zaangażowaliśmy się w projekt, który naprawdę można nazwać smart – mówił we wtorek, 10 października, wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj.

Java, C++ i SQL

Miasto już po raz drugi współfinansuje program, który podnosi kompetencje informatyczne wrocławskich uczniów. Dzięki dostępowi do specjalnej platformy internetowej mogą oni rozwiązywać zadania programistyczne w językach Java, C++, a od tego roku także SQL. Z wyzwaniami informatycznymi młodzi ludzie mogą się zmagać właściwie kiedy tylko chcą – w domu czy w szkole – wystarczy, aby byli podłączeni do sieci.

Najlepsi uczestnicy na koniec mają możliwość uzyskania europejskiego certyfikatu, potwierdzającego ich wysokie umiejętności programistyczne.

– We Wrocławiu zrealizowaliśmy już pilotaż oraz inauguracyjną edycję programu. Oba przedsięwzięcia zakończyły się sukcesem i pokazały ogromny potencjał, jaki mamy w mieście – mówił Dariusz Jędryczek, dyrektor Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu. – Poprzednio w projekcie wzięło udział prawie 750 uczennic i uczniów oraz ponad 60 nauczycielek i nauczycieli. W sumie uczestnicy zrealizowali prawie 68 tys. zadań programistycznych – wymieniał dyrektor Jędryczek.

Dziewczyny do komputerów

Co ciekawe, w poprzednim projekcie wzięło udział aż 128 dziewcząt. – To kolejna wartość, jaką niesie za sobą Wrocław Koduje. Na rynku pracy wciąż brakuje osób o wysokich umiejętnościach cyfrowych, a przykłady naszych uczestniczek pokazują, że świetnie wypełniłyby tę lukę – podkreślał Jędryczek.

– Wrocław Koduje 2.0 to projekt, którym możemy się chwalić nie tylko w Polsce, ale także w Europie czy na świecie. Ostatnio opowiadałem o nim kolegom z Dubaju i byli pod dużym wrażeniem. W tym wypadku miasto inwestuje nie tylko w rozwiązania technologiczne, ale w coś jeszcze ważniejszego – w kapitał ludzki – podkreślał Wojciech Majeran z Ligi Niezwykłych Umysłów.

Jak zaznacza z zadaniami przygotowanymi dla uczestników poradzą sobie zarówno uczniowie VI czy VII klasy szkoły podstawowej jak i młodzież z liceów czy techników. Ważne, by do udziału inspirował podopiecznych nauczyciel.

– W pierwszej edycji programu spotkaliśmy mnóstwo osób z prawdziwym powołaniem pedagogicznym, które zaangażowały się w projekt wspólnie z uczniami. Dzięki udziałowi we Wrocław Koduje 2.0 mogły one podnieść także własne umiejętności programistyczne – zaznaczał Wojciech Majeran.

Partnerem merytorycznym projektu jest Politechnika Wrocławska, organizatorom pomagały także firmy BNY Mellon oraz Mobile Vikings.

Przyszłość w Przejściu Świdnickim

– Przy realizacji projektu jesteśmy otwarci na współpracę właściwie z każdym. Nasze najbliższy plany to zwiększenie funkcjonalności platformy, a także zaangażowanie w naukę programowania mieszkańców Wrocławia. Myślę, że uda się to dzięki Centrum Nowych Technologii Dla Kultury i Edukacji, które Miejska biblioteka Publiczna stworzy w Przejściu Świdnickim – dodaje Radosław Błasiak z LNU.

Więcej informacji na stronie Ligi Niezwykłych Umysłów oraz Facebooku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl