wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2022
  6. Jaka ma być lokalna polityka integracyjna?
  7. Jaka ma być lokalna polityka integracyjna? [Raport z konsultacji]

O konsultacjach

Konsultacje miały na celu zebranie opinii mieszkańców i mieszkanek Wrocławia.  Opinie można było wyrazić za pomocą e-formularza opinii, poprzez e-mail, a także podczas dwóch spotkań i warsztatów stolikowych. Do rozmowy zachęciliśmy również dzieci i młodzież proponując specjalne warsztaty.

Podsumowanie

Dziękujemy za udział w konsultacjach. To bardzo ważny element partycypacyjnego tworzenia programów miejskich. Zgadzamy się z większością opinii. Część z nich jest realizowana w ramach obecnej Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego i będzie rozwijana w ramach tworzenia nowego dokumentu programowego.

W 2023 roku planowane jest podsumowanie Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego 2018–2022, w tym opracowanie danych sprawozdawczych, wniosków i rekomendacji z realizacji działań. Współpracujemy z Ośrodkiem Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, który przygotowuje rekomendacje w zakresie tworzenia modelu lokalnej polityki integracyjnej włączającej migrantów i migrantki w życie miast. Przystąpiliśmy do Sieci Miast Międzykulturowych ICC, która wdraża standardy miejskich polityk integracyjnych.

Tworząc nowy program integracyjny lub włączający będziemy korzystać zarówno z dotychczasowych doświadczeń w ramach realizowanej Strategii, jak też materiału pozyskanego w ramach konsultacji oraz wyżej wymienionych dokumentów. Prace programowe odbywać się będą w modelu partycypacyjnym z udziałem nowo przybyłych do Wrocławia mieszkańców i mieszkanek, organizacji pozarządowych, środowiska naukowego oraz wielu innych podmiotów i instytucji, których zaangażowanie i współpraca są kluczowym elementem tworzenia i realizacji miejskich polityk integracyjnych.

Konkluzje

Ważne jest, by pamiętać o kluczowej zasadzie integracji – jest ona procesem dwukierunkowym i obejmuje zarówno osoby nowo przybyłe, jak i środowisko przyjmujące, i jest procesem długofalowym. Kluczowy element stanowi prowadzenie działań w środowisku lokalnym, blisko mieszkańców. Nieocenioną rolę w tym procesie pełnią organizacje pozarządowe, lokalne podmioty (m.in. Centra Aktywności Lokalnej, rady osiedli, domy kultury, biblioteki, kluby środowiskowe, placówki oświatowo-wychowawcze) oraz zaangażowanie i samoorganizacja grup migranckich.

Partnerzy lokalni

Partnerami lokalnymi konsultacji byli: Fundacja Dom Pokoju, Fundacja Ładne Historie, Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja, Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy, których przedstawicielki i przedstawiciele odpowiadały za prowadzenie spotkań stolikowych i sporządzenie z nich notatek. Partnerem było również Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, które przygotowało i przeprowadziło warsztaty konsultacyjne z młodymi mieszkańcami i mieszkankami.

Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkankom i mieszkańcom za udział w konsultacjach. Wasz głos jest ważny!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl