Zespół gra w składzie: Marta Maślanka – cymbały, Małgorzata Szarlik – skrzypce, Mateusz Stankiewicz – akordeon, Bogdan Kupisiewicz – gitara, Mariusz Puchłowski – flety, Robert Siwak – instrumenty perkusyjne, Michał Woźniak – kontrabas.
Film jest pierwszą ekranizacją „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego. W bitwie pod Małogoszczem książę Józef Odrowąż odnosi rozległe rany. Cudem udaje mu się dotrzeć do dworu w Niezdołach.
Panna Salomea Brynicka, krewna właścicieli majątku, z narażeniem własnego życia udziela mu schronienia. W opiece nad rannym pomaga jej wierny sługa Szczepan, nieprzychylny, jak większość chłopstwa, powstańcom. Odrowąż ukrywany przed licznymi rewizjami, przenoszony w przygotowane wcześniej kryjówki, wielokrotnie jest bliski śmierci. Oddanie i poświęcenie Salomei, sprawią, że jego stan stopniowo się poprawia. Wkrótce młodzi zakochują się w sobie. Do dworu wracają państwo Rudeccy, właściciele majątku. Pan Rudecki, nie mogąc znieść straty dwóch synów, którzy zginęli w powstaniu, patrząc na ruinę swej ojcowizny, wkrótce umiera. Do dworu przybywa księżna Odrowążowa. Mimo wdzięczności, jaką żywi dla Salomei nie jest w stanie zaakceptować uczucia łączącego jej jedynaka ze zubożałą szlachcianką. Wywozi syna za granicę, pozostawiając samotną i zbolałą Salomeę własnemu losowi. Niemym świadkiem wszystkich tych dramatycznych wydarzeń jest tytułowa „wierna rzeka”.
Reżyser Edward Puchalski zaczynał karierę filmową w czasie I wojny światowej, odnosząc sukcesy na terenie Cesarstwa Rosyjskiego. Po powrocie do Polski stał się jednym z najbardziej znanych reżyserów i scenarzystów filmowych. W roli księcia Odrowąża wystąpił popularny w pierwszej połowie lat 20. aktor Ryszard Sobiszewski, a rolę margrabiego Wielopolskiego zagrał wielki Aleksander Zelwerowicz. W filmie wystąpili autentyczni uczestnicy powstania styczniowego. Grupa sędziwych, brodatych starców została sfilmowana w trakcie trwania uroczystego nabożeństwa. Ta wzruszająca scena w symboliczny i bardzo wymowny sposób zamyka filmową opowieść Puchalskiego.
Ak
„Rok 1863” – pokaz plenerowy na Rynku w ramach 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, 29 lipca, godz. 22.00.