Zwycięzca dostanie w nagrodę 30 tysięcy złotych, które będzie musiał spożytkować na wydanie kolejnej książki dla dzieci. Tak było w poprzednich edycjach, a ubiegłoroczny laureat – tom „Pejzaż z gżegżółką” Małgorzaty Strzałkowskiej, który ukazał się nakładem Media Rodzina – ma już siostrzany tom „Części mowy czyli wierszowany samouczek nietypowy” tej samej autorki wydany właśnie za pieniądze z Nagrody Dobre Strony.
Spośród 40 zgłoszonych do konkursu książek jury wyłoniło piątkę finalistów przy każdym z typów uzasadniając swoją decyzję.
Krystyna Miłobędzka, Iwona Chmielewska, „Na wysokiej górze”, Wydawnictwo Miejskie Posnania 2013
Obydwie autorski są dobrze znane, Iwona Chmielewska jest już laureatką Dobrych Stron, zaś poetkę Krystynę Miłobędzką uhonorowano m.in. Wrocławską Nagrodą Silesius. Panie połączyły siły, a wyszła „piękna, wypełniona liryzmem kompozycja literacko-plastyczna, która uwrażliwia na słowo, we wspaniały sposób pobudza wyobraźnię, zaprasza do podróży dosłownie i metaforycznie”, jak czytamy w opisie jurorów.
Laëtitia Borget, Emmanuelle Houdart, „Szczęśliwi rodzice”, Wydawnictwo Format
Bajka o tym, co było po słowach „żyli długo i szczęśliwie…”. Historia rodzicielstwa przez pryzmat rodziny księcia i księżniczki, którym rodzą się dzieci, potem dorastają, próbują buntu i stają się samodzielne. Wszystko okraszone kolekcjonerskiej klasy ilustracjami Emmanuelle Houdart, szwajcarskiej rysowniczki. „Opracowanie graficzne staroświeckie i nowoczesne zarazem” – podkreślili jurorzy dodają, że tekst traktuje o najważniejszych wartościach.
Åsa Lind, Joanna Hellgren, Chusta babci, Zakamarki 2013
Choroba i śmierć bliskiej osoby to tematy, których się w bajkach unika. Mit! Oto najlepszy dowód, jak dwoje dzieci może przeżywać napiętą sytuację domową związaną z tym, że ich babcia odchodzi. „Piękna, także wizualnie, książka o dziecięcej kosmologii, o potrzebie myślenia i zadawania pytań, o konieczności zatrzymania się w biegu” – zwracali uwagę jurorzy. Åsa Lind będzie gościem tegorocznej edycji Targów Dobre Strony.
Iwona Chmielewska, „Cztery zwykłe miski”, Format 2013
Ta książka znalazła się także w ścisłej czołówce najciekawszych pozycji ubiegłorocznych nagród „Pióro Fredry” za stronę edytorską. A w rzeczywistości to właśnie historia tego, jak się tworzy książkę, przygotowuje, od samych podstaw. „Wizualna przygoda najwyższej próby” – twierdzą jurorzy.
Ramona Bădescu, Benjamin Chaud, „Pomelo i przeciwieństwa”, Zakamarki 2013
Jak wytłumaczyć naprawdę najmniejszym z nas, czym są przeciwstawne sobie rzeczy, jak duży i mały, jak ciemny i jasny etc. W kolejnym tomie przygód słonika o imieniu owocu – Pomelo bohater uczy rozróżniania kontrastów. „Wszystko podane w oryginalny sposób, a przy tym prosto, dowcipnie, inteligentnie i w idealnie dobranej formie plastycznej” – uzasadnia jury.
Zwycięską książkę poznamy 29 maja po 19.00.
Magdalena Talik