wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nowa wystawa w rynku - zobacz Wrocław po roku 1945

Wrocław, a także Bolesławiec, Głogów, Legnica, Lubań, Lubin, Nysa, Oleśnica, Strzegom, Strzelin, Ścinawa, Żagań i Żary. Zobaczcie na wyjątkowej wystawie w rynku, jak zmieniły się miasta południowo-zachodniej Polski po II wojnie światowej. Planszowa ekspozycja z ciekawymi zdjęciami i informacjami to efekt współpracy studentów II roku w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego z Centrum Historii Zajezdnia. Obejrzymy ją do 11 marca.

Reklama

– Wystawą „Amputacja czy rekonstrukcja. Miasta południowo-zachodniej Polski po 1945 roku”, chcieliśmy upamiętnić 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, której konsekwencje możemy oglądać do dziś. Miasta, jakie po wojnie znalazły się na terenie Polski, nadal mierzą się z problemem odbudowy, choć niedługo minie cały wiek od tych wydarzeń – podkreślali studenci Zofia Perzyńska i Stanisław Narloch.

13 miast i 13 historii z Dolnego Śląska

Na wystawie na północnej pierzei rynku przekonamy się, jak wyglądały i zmieniły się Wrocław i miasta na Dolnym Śląsku – Bolesławiec, Głogów, Legnica, Lubań, Lubin, Oleśnica, Strzegom, Strzelin, Ścinawa, ale też opolska Nysa i lubuskie Żagań i Żary.

Galeria zdjęć

Dr hab. Wojciech Kucharski z Centrum Historii Zajezdnia, który opiekował się merytorycznie całym projektem podkreśla, że tytuł wystawy – ze słowami amputacja i rekonstrukcja – jest wieloznaczny. W każdym z 13 przedstawionych tu miast i historii mamy do czynienia i z amputacją, i z rekonstrukcją. Intencjonalną, czasem przypadkową, czasem nieudaną.

<p>Wystawa plenerowa &bdquo;Amputacja czy rekonstrukcja. Miasta południowo-zachodniej Polski po 1945 roku&rdquo; w rynku do 11 marca. Studenci&nbsp;Zofia Perzyńska i Stanisław Narloch z II roku kierunku Historia w Przestrzeni Publicznej Uniwersytetu Wrocławskiego z dr hab. Wojciechem Kucharskim</p> fot. Tomasz Hołod
Wystawa plenerowa „Amputacja czy rekonstrukcja. Miasta południowo-zachodniej Polski po 1945 roku” w rynku do 11 marca. Studenci Zofia Perzyńska i Stanisław Narloch z II roku kierunku Historia w Przestrzeni Publicznej Uniwersytetu Wrocławskiego z dr hab. Wojciechem Kucharskim

– Ale taka jest historia. Z jednej strony może nas czegoś nauczyć, z drugiej wymaga krytycznego spojrzenia – zwracał uwagę historyk. – Autorzy tej wystawy weszli w buty badacza, historyka, który chce poznać przeszłość i zrozumieć, co wydarzyło się w danym mieście, ale też przekazać współczesnej społeczności, jakie dziedzictwo zostało im powierzone i jakie mają względem niego zadania.

Historia po 1945 roku – warto o niej dyskutować

Dla profesora Tomasza Przerwy z Instytutu Historycznego, poruszany na wystawie temat jest ważny, ale równie ważne wydaje się, że o trudnych kwestiach możemy dyskutować uczciwie, bez naleciałości ideologicznych.

<p>Wystawa plenerowa &bdquo;Amputacja czy rekonstrukcja. Miasta południowo-zachodniej Polski po 1945 roku&rdquo; w rynku do 11 marca. prof. Tomasz Przerwa z Zofią Perzyńską i Stanisławem Narlochem z II roku kierunku &bdquo;Historia w przestrzeni publicznej&rdquo; Uniwersytetu Wrocławskiego</p> fot. Tomasz Hołod
Wystawa plenerowa „Amputacja czy rekonstrukcja. Miasta południowo-zachodniej Polski po 1945 roku” w rynku do 11 marca. prof. Tomasz Przerwa z Zofią Perzyńską i Stanisławem Narlochem z II roku kierunku „Historia w przestrzeni publicznej” Uniwersytetu Wrocławskiego

Rok 1945 był niezwykle ważny dla dziejów naszego regionu i pytania - czy była to amputacja, rekonstrukcja, kontynuacja, godzina zero - powinny być naturalnym obiektem dyskursu. Bardzo się cieszę, że studenci wzięli na siebie zadanie opowiedzenia historii, jak trudne to były czasy i jak radzono sobie z tym problemem.
Profesor Tomasz Przerwa z Instytutu Historycznego

– Obecnie jesteśmy już zakorzenieni w swoich miastach, na tyle w nich silnie obecni, że nie boimy się trudnych tematów – podkreślał podczas otwarcia wystawy „Amputacja czy rekonstrukcja. Miasta południowo-zachodniej Polski po 1945 roku” prof. Przerwa.

Wystawa potrwa na północnej pierzei rynku do 11 marca br.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl