Czytelnicy – zwłaszcza pasjonaci historii i wszelkich wrocławskich niezwykłości – będą mieli okazję skonfrontować tę opinię Mastertona o książce Jarosława Rybskiego z własnymi wrażeniami po jej lekturze już 19 lipca br., bo to data premiery „Gromiła”.
Akcja powieści, która ukazuje się jako druga w cyklu „Bractwo Wrocławskie”, podobnie jak w „Warkocie” (wydanym przez SQN – Sine Qua Non dokładnie dwa lata temu – 19 lipca 2017 r.) rozgrywa się we Wrocławiu lat 50. ub. wieku. Pokazuje ówczesną miejską kulturę i obyczajowość, wpisane w mroczne czasy stalinizmu, przez pryzmat wątku kryminalnego.
Pierwsza z cyklu Bractwo Wrocławskie książka J. Rybskiego ma już dwa lata
„Warkot”, który był debiutem literackim Rybskiego, zebrał bardzo przychylne opinie zarówno czytelników, jak i recenzentów. Przywołana powyżej opinia Marka Krajewskiego, niekwestionowanego mistrza czarnego kryminału, była jedną z takich dobrych rekomendacji i niewątpliwą zachętą, żeby z twórczością Jarosława Rybskiego się zaprzyjaźnić.
Mówiono, że wrocławianin napisał naprawdę fantastyczny i wciągający kryminał, a ci, którzy uwielbiają nurzać się w mrocznych zagadkach kryminalnych, tajemnicach rytualnych morderstw i czarnych limuzyn porywających ludzi w biały dzień z wrocławskich ulic – będą mieli świetną rzecz do czytania. Zwłaszcza że okraszona została byłyskotliwymi, pełnymi doskonałego humoru dialogami.
Premiera „Gromiła” już 19 lipca z rekomendacją G. Mastertona i pod patronatem medialnym m.in. www.wroclaw.pl
Sam Rybski zamiłowanie do wrocławskich motywów w swojej twórczości uzasadnia tak:
– Zawsze fascynowali mnie żyjący wówczas mieszkańcy mojego miasta – ludzie niejednokrotnie po traumatycznych przejściach wojennych, którzy potrafili przy tym wszystkim zachować pogodę ducha, serdeczność wobec innych i poczucie humoru w tych raczej złowieszczych czasach.
Podobnych więc „klimatów” spodziewamy się po „Gromile”. Książkę firmuje wydawnictwo Vis-à-vis/Etiuda.
Mocną stroną powieści Rybskiego są ilustracje autorstwa Adama Fydy
Spotkaj się z autorem na Dniach Fantastyki
Jarosław Rybski to wrocławianin z krwi i kości, który ma co prawda kilka ulubionych miejsc na świecie, ale nie wyobraża sobie życia poza Starym Miastem.
Studiował anglistykę, pracował w różnych stacjach radiowych, zjeździł całe Wyspy Brytyjskie. Pasjonuje się fotofrafią, jest fanem muzyki hardrockowej, heavymetalowej i tradycyjnej muzyki celtyckiej.
źródło: dnifantastyki.pl
Jest członkiem Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Dokonał przekładu prawie stu książek oraz drugie tyle komiksów jako Orkanaugorze dla wydawnictwa Mandragora. Przetłumaczył między innymi dzieła T.S. Eliota, Maria Puzo, Irvine’a Welsha, Philipa K. Dicka, Adriana Tchaikovsky’ego („Cienie Pojętnych”, steampunkowej trylogii „Lewiatan”) i Scotta Westerfelda.
Jest zapraszany z prelekcjami m.in. na odbywające się we Wrocławiu Dni Fantastyki. Podobnie będzie w tym roku, podczas rozpoczynającej się za chwilę jubileuszowej edycji tego wydarzenia.

Dni Fantastyki 2019
Eventy / Spotkania z autorami Centrum Kultury „Zamek”
Spotkanie z Jarosławem Rybskim, podczas którego będzie można posłuchać jego prelekcji „Duch nostalgii czy nostalgia ducha. Pierwiastek nadprzyrodzony w cyklu Bractwo Wrocławskie”, odbędzie się w piątek, 5 lipca, o godz. 18.00 na leśnickim Zamku.
Godzinę później autor weźmie także udział w panelu dyskusyjnym „Przekład książki wczoraj i dziś” razem z Michałem Jakuszewskim i Piotrem W. Cholewą.
Dla kolekcjonerów autografów to świetna okazja, żeby zdobyć dedykację pisarza – „Gromił” będzie na Dniach Fantastyki dostępny.