Szefem artystycznym festiwalu Forum Musicum jest Tomasz Dobrzański, flecista, założyciel wrocławskiego zespołu Ars Cantus, znawca muzycznej historii Wrocławia, która powraca na wielu albumach nagranych przez Ars Cantus (na ostatnim to utwory z kolekcji druków muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu). W tym roku wszystkie sześć koncertów zaplanował pod kątem pokazania dzieł tworzonych w konkretnych miastach. Pierwszym jest Wrocław i tutaj odkrywane dla publiczności niejako na nowo utwory komponowane przez kapelmistrzów Katedry Wrocławskiej. Było to kluczowe miejsce dla rozwoju muzyki w XVIII i XIX-wiecznym Wrocławiu. Dziś pamiętają o nim tylko badacze i zespoły wykonujące ten repertuar, w przypadku festiwalowego wieczoru – Orkiestra XVIII wieku i chór Cantores Minores Wratislavienses (18 sierpnia).

Festiwal Forum Musicum
Koncert / Klasyczna / ESK Narodowe Forum Muzyki
Podczas drugiego wieczoru wrocławski Ars Cantus zagra utwory z druków krakowskich z XV wieku, a wśród nich m.in. utwory Mikołaja z Radomia (20 sierpnia). Z kolei GoldbergVocal Ensemble (24 sierpnia) przygotował gdańskie perełki barokowe (m.in. pieśni na trudy i znoje braci cechowej, na cnotę niewieścią, na marny żywot mężczyzny dojrzałego).
Dwa młode stażem zespoły muzyki dawnej – Miraculis i Serenissima Res Publica, laureaci prestiżowego kaliskiego konkursu Schola Cantorum ambitnie podeszły do festiwalowego repertuaru i w ich wykonaniu posłuchamy zarówno muzyki renesansu, jak i muzyki włoskiej na przełomie XVII i XVIII wieku (25 sierpnia).
Na finał niemiecki zespół Vox Nostra i przegląd dzieł z wielkich ośrodków myśli europejskiej w średniowieczu, jak Paryż, Oksford, Padwa, Gniezno, czy Santiago de Compostela (27 sierpnia).
Wydarzeniem specjalnym będzie z kolei muzyczna opowieść o wrocławskiej katedrze i krucjatach, której posłuchamy na Rynku 21 sierpnia o 21.00 w wykonaniu zarówno zespołu Ars Cantus, jak i założyciela Klubu św. Ludwika, czyli barda Jacka Kowalskiego, który słynie w Polsce ze starannie przygotowywanych programów historyczno-muzycznych w duchu dawnych opowieści.