Muzyka, która naśladuje
Na dawnej rycinie, która posłużyła do festiwalowego plakatu, widać ów tytułowy gabinet osobliwości, a w nim dojrzymy zarówno wypchane ryby, czy tak samo potraktowanego krokodyla, jak i czaszki gadów oraz muzyczne instrumenty.
A w programie festiwalu muzyka, która naśladuje odgłosy zwierząt, natury, albo ludzi. Oczywiście, wystarczyłoby zagrać wszystkie cztery koncerty z cyklu Antonia Vivaldiego, by przekonać się, jak głośno i zapamiętale może ujadać pies, albo jak potężnie zagrzmi, ale Tomasz Dobrzański nie ułatwił sobie zadania. Zamiast barokowego „the best of” będzie seria mniej znanych utworów, za to z onomatopeicznymi wątkami np. z XVII-wiecznej włoskiej biblioteki, w tym kukułcze nawoływanie, albo dźwięk...opadającego liścia.

Forum Musicum 2019
Koncert / Klasyczna / W klubie Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Repertuarowe rarytasy i potańcówka
Podczas inauguracji Capella Cracoviensis Jana Tomasza Adamusa (przez lata dzisiałającego we Wrocławiu) przygotowała niezwykłe „Symfonie wg Metamorfoz” Owidiusza działającego w XVIII wieku we Wrocławiu Karla Dittersa von Dittersdorfa, nadwornego kapelmistrza księcia biskupa wrocławskiego Philippa Gottharda von Schaffgotscha.
Czytaj też: Zaproszenie na Symfonie według „Metamorfoz” Owidiusza do NFM-u

Symfonie według „Metamorfoz” Owidiusza
Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław
Wielką frajdą będą dwa koncerty z francuską muzyką barokową. Pierwszy to recital klawesynowy Ewy Mrowcy (dla wielbiących francuskich klawesynistów, bo będą utwory m.in. François Couperina)
Czytaj też: Laboratoire de la Petite Galerie do NFM-u. Wygraj zaproszenia.
Drugi natomiast jest dedykowany w szczególności utworom na violę da gamba (zagrają Justyna i Piotr Młynarczyk). Zapowiada się muzyczna uczta, zwłaszcza dla wszystkich, którzy widzieli przepiękny film „Wszystkie poranki świata” o szczególnej rywalizacji dwóch francuskich kompozytorów i gambistów – Monsieur de Sainte Colombe i Marina Marais.
Podczas finałowego koncertu Ars Cantus wziął z kolei na warsztat XIV-wieczną muzykę, a wśród wybranych kompozycji nie brak i takich opiewających...śpiew słowika.
Przedostatnim wydarzeniem, w sobotę 24 sierpnia, będzie potańcówka renesansowa, gdzie w tany będą mogli pójść melomani, a tańców dawnych nauczą ich specjaliści.