Jan Palach – Pamiętamy
Preludium do Czeskich dni była emisja całego serialu „Gorejący krzew” o Janie Palachu, który Agnieszka Holland nakręciła dla stacji HBO. Sześciogodzinny obraz miał doskonałe recenzje, a Czesi docenili, że ich historię z ogromnym wyczuciem potrafi opowiedzieć obywatel innego kraju. To nie koniec tematyki związanej z tragiczną śmiercią praskiego studenta Jana Palacha, który 16 stycznia 1969 roku dokonał samospalenia na Placu Wacława w samym centrum czeskiej stolicy, a zmarł trzy dni później – 19 stycznia. Jego dramatyczny gest był formą wyrażenia sprzeciwu, bo do Czechosłowacji wkroczyły jeszcze 1968 roku wojska Układu Warszawskiego.
Kadr z "Czechosłowackiego Tygodnika Filmowego"
Dzień Jana Palacha będzie na Czeskich dniach obchodzony w czwartek 19 lutego. Od godziny 19.00 pokazywane będą filmy dokumentalne – „Jan 69” Stanislava Milota o pogrzebie studenta filozofii, „Cisza” Milana Peera o uczuciach ludzi na wieść o śmierci Palacha, dwa odcinki ówczesnej kroniki – „Czechosłowackiego Tygodnika Filmowego” i stosowanej tam propagandy, „Historia grobu Jana Palacha” Dobroslava Zbornika oraz „Przesłanie Jana Palacha”, którego reżyserka Kristina Vlachova będzie obecna podczas seansu.
Czeskie filmy dokumentalne
Dziennikarze pracujący w brukowcach, opowieść o Oldze Havlovej, filmowa wersja „Gottlandu” Mariusza Szczygła, dwa filmy o architekturze (o architekcie Davidzie Kopeckim i planie zagospodarowanie przestrzennego w Pradze) i praskie getto romskie widziane oczami reportażysty – to tematy podejmowane przez czeskich filmowców, którzy chcą pokazać otaczającą ich rzeczywistość, albo udokumentować tę z minionych czasów. Dla widzów ciekawe będą, z pewnością, „Gottland” (21 lutego o 16.15) , bo zbiór reportaży Mariusza Szczygła – pierwowzór literacki filmu – cieszył się i wciąż cieszy niesłabnącą popularnością.
Kadr z "Gottlandu"
Reportażysta świetnym stylem opisał najlepiej kojarzone przez Polaków symbole czeskie (Karel Gott, czy buty Baty), ale i te słabiej znane, a sporo mówiące o mentalności obywateli Czech. Po filmie „Plan” o zagospodarowaniu przestrzennym (sobota 21 lutego, godz. 20.00) dyskusja Po seansie MIASTOmovie zaprasza na debatę Planowanie miast. Gośćmi będą zarówno reżyser filmu Benjamin Tuček, jak i cykloaktywista Martin Kontra.
Vaclav Havel opisany
W ramach Czeskich dni w środę 18 lutego o 19.00 będzie miała premiera książki Aleksandra Kaczorowskiego „Havel. Zemsta bezsilnych” z udziałem autora, eseisty i znakomitego tłumacza czeskiej prozy. Przy okazji tematu byłego prezydenta Czech pokazany zostanie także film „Obywatel Havel” Miroslava Janka i Pavla Koutecký'ego.
Bilety na seanse w ramach Czeskich dni kosztują 12 zł każdy. Dokładny program Czeskich dni znajdziecie tutaj.