Sztuka testem współczesności
Mottem tegorocznej, 16 już edycji, to „Test Exposure”. – Co oznacza, że sztuka nie jest tylko wydzielonym obszarem, ale w jej formach i dziełach odbijają się w najróżniejszy sposób sprawy codzienne, niekiedy bardzo ważne, podstawowe dla naszych emocji – wyjaśnia Piotr Krajewski, dyrektor artystyczny Biennale. Przypomina, że sztuka jest rodzajem komentowania doświadczenia, wchodzi w różne pola – psychologii, nauk biologicznych, społecznych, inżynierii. – Staje się więc pewnego rodzaju testem współczesności – dodaje Krajewski.
WRO w całym Wrocławiu
Co zobaczymy przez półtora miesiąca w różnych lokalizacjach Wrocławia (m.in. w Centrum Sztuki WRO, nowym gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej, Muzeum Narodowym, Scenie na Świebodzkim, Galerii Entropia, czy Domu Handlowym Renoma)? – Pokazujemy sztukę najnowszą i chcemy zobaczyć, jak ona będzie wyglądać w tych nietypowych przestrzeniach – opowiada Piotr Krajewski. Będą projekcje, instalacje, performance, koncerty (w porozumieniu z festiwalem Musica Electronica Nova), warsztaty, konferencje (m.in. o mieście przyszłości) i programy dla najmłodszych, będzie też nowa nagroda WRO za najlepszy w Polsce dyplom sztuki mediów.
Instalacja Piotra Kurki "Easy Reader"
Sofa na jednej nodze, swobodny czytelnik
Artyści z całego świata przygotowali 2300 prac. Są wśród nich „Balance From Within” Amerykanina Jacoba Tonskiego. To instalacja z sofą, która ma 170 lat, a została postawiona na jednej nodze i trzyma poziom (za sprawą technologii, jakich używa się w satelitach). Fanom sztuki spodoba się np. instalacja „Captives” Quayoli seria rzeźb wyciętych w materiale przez robota (nawiązują do cyklu Michała Anioła, którego mistrz nie skończył). Pochodząca z Tajwanu Ya Wen Fu i jej niezwykła instalacja „Space in Between” zainteresują wielu tych, którzy interesują się ruchem ciała w przestrzeni i inżynierią. A Piotr Kurka pokaże, że choć coraz mniej mamy Easy Riderów, to wciąż możemy zostać Easy Readerami.
100 tysięcy odwiedzających
Szef Biennale spodziewa się, że w maju i czerwcu we wszystkich wydarzeniach weźmie udział nie mniej niż 100 tysięcy osób (tylu odwiedzających zanotowano podczas ubiegłego WRO w 2013 roku). – Nagle okazało się, że są grupy widzów o bardzo różnych potrzebach, zainteresowaniach, inaczej patrzących na media, mających inne doświadczenia, którzy potrafią znaleźć coś interesującego, ale i wprowadzają swoje kryteria oceny – przyznaje dyrektor artystyczny Biennale. Jednym z kuratorów została m.in. pisarka i krytyk literacka Agnieszka Wolny-Hamkało.
Wstęp na wiele wydarzeń od 13 maja do 30 czerwca będzie darmowy. – Nie chcemy stawiać przed naszymi widzami barier – wyjaśnia Piotr Krajewski. Dokładny program imprez znajdziecie na stronie Biennale.
Program dla dzieci Małe WRO
Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 Test Exposure
Małe WRO
13 maja – 30 czerwca 2015
Oprowadzania dla grup zorganizowanych – każdy wtorek i czwartek
Przewodnik Małego WRO – publikacja | Rodzinne spacery | Zaprzyjaźnianie ze sztuką
Nowa Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu – Centrum Sztuki WRO - DH Renoma
Małego WRO to kierowany do dzieci, rodziców, grup zorganizowany i szkolnych, komplementarny program 16. Biennale Sztuki Mediów WRO 2015, na który składać się będzie szereg bezpłatnych działań dla dzieci i ich najbliższych – rodziców i opiekunów.
Przez wszystkie wystawy Biennale prowadzić będzie Ścieżka Małego WRO, prezentująca wybrane, szczególnie interesujące dla najmłodszych odbiorców prace. Towarzyszyć im będą specjalne opisy, ujęte również w książeczce - Przewodniku Małego WRO wraz z zagadkami, zadaniami i rysowankami. Publikacja będzie bezpłatnym materiałem edukacyjnym dla najmłodszych gości Biennale.
Dla grup zorganizowanych zaplanowane zostały oprowadzania po wystawach pod opieką Przewodników Sztuki. Odbywać się będą w każdy wtorek i czwartek maja i czerwca, po wcześniejszej rezerwacji mailowej: kreis@wrocenter.pl.
Harmonogram wydarzeń specjalnych:
- od 12.04 w Czytelni Mediów w Centrum Sztuki WRO dostępna jest specjalna ścieżka tematyczna Rozgrzewka przez Małym WRO 2015, zawierająca prace prezentowane podczas WRO 2013, zapraszająca dzieci i rodziców do udziału w tegorocznych wydarzeniach.
- 16.05 – specjalny program dla dzieci w Centrum Sztuki WRO i nowej Bibliotece Uniwersyteckiej w ramach Biennale WRO i Europejskiej Nocy Muzeów.
- 17.05 - specjalny Niedzielny Poranek Filmowy, którego program został przygotowany z filmów animowanych nadesłanych z całego świata w trakcie otwartego naboru prac na Biennale WRO 2015.
- 1.06 - Dzień Dziecka – Interaktywne Malowanie Światłem
- Sieciowy projekt łączący Centrum Sztuki WRO z Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu oraz Keleketla! Library w Johannesburgu.