Kalendarium Kiedy
W 1 kinie
Laureat Oscara, twórca filmów „Trainspotting" i „Slumdog. Milioner z ulicy", powraca do korzeni – reżyserowania w teatrze. Danny Boyle o pomyśle zaadaptowania na potrzeby sceny gotyckiej powieści Mary Shelley po raz pierwszy wspomniał obecnemu dyrektorowi artystycznemu National Theatre, Nicholasowi Hytnerowi, ponad 12 lat temu, kiedy pracowali razem w słynnym Royal Shakespeare Company. Romans grozy angielskiej pisarki doby romantyzmu uznawany jest za pierwszą powieść science fiction lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku. Tragiczna historia Wiktora Frankensteina, naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci, oraz stworzonego przez niego z fragmentów ludzkich ciał monstrum stała się tematem sporej liczby adaptacji filmowych – przez co na trwale przeniknęła do kultury masowej – które jednak w większości spłyciły filozoficzną wymowę książki Shelley „Frankenstein albo Współczesny Prometeusz" (1818). Autor sztuki i reżyser teatralnego przedstawienia zmienili ten stan rzeczy i skupili się na przesłaniu zawartym w gotyckiej powieści, którą pisarka zaczęła tworzyć, mając niespełna 20 lat, a inspirowała się prawdopodobnie aferą grabarzy z 1606 roku, mającą miejsce w miasteczku Frankenstein – dzisiejszych Ząbkowicach Śląskich.
W 1 kinie
Biografia jednej z głównych przedstawicielek europejskiego pop-artu, prekursorki happeningów, postrzeganej jednocześnie jako ikona feminizmu. Skomplikowana biografia Niki de Saint Phalle mieni się kolorami, składając się na intrygujący portret niespokojnej artystki.Rok 1952. Niki de Saint Phalle (w tej roli Charlotte Le Bon) wraz z mężem i dwuletnią córką przenoszą się z ogarniętych terrorem makkartyzmu Stanów Zjednoczonych do europejskiej stolicy sztuki – Paryża. Mająca arystokratyczne korzenie kobieta posiada znacznie większe artystyczne aspiracje niż jedynie bycie pięknością na okładkach „Vogue’a”, gdzie pojawiała się w charakterze modelki.Dystans, jaki dzieli ją od rodzinnego domu, początkowo przynosi kobiecie ukojenie. Szybko jednak demony przeszłości dopadają Niki także we Francji, a seria niepokojących retrospekcji z dzieciństwa pozwala zrozumieć, z jaką traumą się mierzy. Bezpiecznym gruntem, ale i sposobem na wyrażenie siebie staje się dla bohaterki jej sztuka. Pozwala także na to, by Niki walczyła o niezależność w świecie społecznych konwenansów i z góry przypisanych ról.
W 1 kinie
OCEAN z Davidem Attenboroughem zabiera widzów w podróż, która zapiera dech w piersiach, pokazując, że nie ma miejsca bardziej kluczowego dla ludzkiego przetrwania, pełnego życia, cudów i niespodzianek, niż ocean. Ceniony przyrodnik i dokumentalista opowiada o tym, jak jego życie zbiegło się z okresem największych odkryć związanych z oceanami. Ujęcia raf koralowych, łąk wodorostów i otwartego oceanu podkreślają, dlaczego zdrowe wody są kluczowe dla stabilności i dobrobytu naszej planety. Zachwycające zdjęcia zanurzają widzów w pięknie podwodnego świata, ale również ujawniają zagrożenia, jakim musi on stawić czoła – od wyniszczających metod połowów po masowe bielenie raf koralowych. Jednak to opowieść pełna nadziei. Attenborough przywołuje inspirujące przykłady działań z całego świata, podkreślając swoją główną myśl: ocean może się odrodzić i stać się jeszcze piękniejszy, niż kiedykolwiek go widzieliśmy.
FILTRUJ