Co jest szczególnego w zabytkowym składzie pociągów Mikołaj i Śnieżynka? Ten typ pociągu jest nazywany pieszczotliwie „Liliputami”, ze względu na jego niewielkie gabaryty.

Wagony były produkowane w przedwojennym Wrocławiu
- Uczestnicy będą mieli okazję na przejazd w wagonach zbudowanych w latach 1928 – 1930. W jednym z nich będzie przedział barowy serwujący ciepłe i zimne napoje. Ponadto podróżni będą mogli kupić pamiątki i gadżety kolejowe, z których dochód zasili renowację zabytków kolejnictwa – informuje Michał Wychodil z Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu i dodaje: - Wagony, którymi będzie można podróżować 10 grudnia są głównie 3 i 2 klasy. Posiadają drewniane ławki do siedzenia. W ostatnim czasie dzięki staraniom członków Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu przeprowadzono ich remont zewnętrzny: odświeżenie malatury, zgodnie z historycznym odwzorowaniem.
Ten rodzaj wagonów budował między innymi zakład Linke Hofmann Werke we Wrocławiu, późniejszy - po 1945 roku - Pafawag. Zakłady te należały do grona największych producentów taboru kolejowego w Europie.
Pociąg retro. Skrzyżowanie czołgu z tramwajem
10 grudnia historyczne wagony pociągnie lokomotywa SM30 – 662 ( S – spalinowóz, M – manewrowy ).
- Jest to jedna z dwóch sprawnych tej serii w zbiorach stowarzyszenia. Wyremontowana siłami członków klubu. Pozyskana na eksponat od Wojska Polskiego. Prototyp zbudowano w drugiej połowie lat 50. i zaprezentowano na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Mimo ich oficjalnego przeznaczenia do pracy manewrowej, były to pierwsze lokomotywy budowane po drugiej wojnie światowej, które mogły wyjechać na szlak i ciągnąć lekkie składy towarowe oraz osobowe – opowiada Michał Wychodil z Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu. W latach gdy na torach królowały jeszcze parowozy, można je było spotkać ze składem takich wagonów jakie podróżni zobaczą 10 grudnia.
Przeczytaj także - o podróży pociągiem retro z lat 70. i 80. XX wieku.
- Lokomotywy te w żargonie określano skrzyżowaniem czołgu z tramwajem ze względu na zastosowanie w nich do napędu silnika spalinowego jaki występował m.in. w czołgach T-34 - znanych z serialu „Czterej pancerni i pies" - oraz silników elektrycznych napędzających osie systemu tramwajowego. SM30 – 662 posiada również zachowane oryginalne wnętrze i wyposażenie techniczne – dodaje Michał Wychodil z Klubu.
Zabytkowy pociąg Mikołaj – sobota 10 grudnia
- Planowany odjazd z dworca Wrocław Główny – godz. 11.25.
- Przystanki: Wrocław Nadodrze, Wrocław Kuźniki, Wrocław Główny.
- Czas przejazdu około 90 minut.
- Bilety po 49 złotych, obowiązuje rezerwacja miejsc.
Zabytkowy pociąg Śnieżynka – sobota 10 grudnia
- Planowany odjazd z dworca Wrocław Główny – godz. 13.17.
- Przystanki: Wrocław Żerniki, Wrocław Leśnica, Wrocław Żerniki, Wrocław Główny.
- Czas przejazdu około 90 minut.
- Bilety po 39 złotych, obowiązuje rezerwacja miejsc.