wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław przeciwny rasizmowi. Tysiące usuniętych nienawistnych napisów i symboli

21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, z którą Wrocław walczy każdego dnia. Przykładem jest zamalowanie nienawistnych haseł pojawiających się w przestrzeni publicznej.

Reklama

– Zamalujemy haniebne, nienawistne i wulgarne napisy. Rocznie w ramach projektu Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej usuwamy ok. 3 tys. takich napisów i znaków. To działanie unikalne, jedyne takie w Polsce. Nie tylko ze względu na skalę, ale także współpracę w ramach tego projektu – powiedział w poniedziałek Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. Ciążyński razem z urzędnikami i miejskimi radnymi malował ścianę Szkoły Podstawowej nr 93 przy ul. Niemcewicza 29. – To przykład, symbol za którym idą realne i liczne działania we Wrocławiu.

Zgłoszenia od mieszkańców

Ciążyński podkreślał, że usuwanie nienawistnych symboli możliwe jest przede wszystkim dzięki samym wrocławianom, którzy zgłaszają takie sytuacje. A napisy usuwają skazańcy w ramach odbywania kary ograniczenia wolności np. prac społecznych. Dlatego miasto współpracuje z wymiarem sprawiedliwości, sądami i kuratorami. Usuwanie nienawistnych symboli nie byłoby również możliwe bez zaangażowania pracowników Wrocławskiego Centrum Integracji oraz Fundacji Dom Pokoju.

– To unikalny model w skali kraju. Osoby skazane na karę ograniczenia wolności trafiają do Wrocławskiego Centrum Integracji i mogą usuwać wskazane przez mieszkańców symbole – zaznaczyła Ewa Żmuda, dyrektor WCI. Z urzędnikami najczęściej współpracują osoby skazane za drobne kradzieże czy spożywanie alkoholu w miejscach publicznych.

Otwartość ważna jak nigdy wcześniej

Z powodu wojny na Ukrainie do Polski przedostało się ponad 2 mln osób. Szacuje się, że nawet 100 tys. uchodźców przebywa we Wrocławiu i okolicach. Dlatego to niezwykle ważne, żeby w tych trudnych czasach okazać im solidarność.

Ciążyński: – Walka z nienawiścią i rasizmem jest ważna dla władz Wrocławia. Zwłaszcza dziś, w czasach wojny w Ukrainie. Chcemy pokazać i przypomnieć, że we Wrocławiu każdy może czuć się jak u siebie. Chcemy pokazać dziesiątkom tysięcy naszych nowych gości i mieszkańców, że nie ma tutaj miejsca na mowę nienawiści, rasizm, ksenofobię i wszelkie przejawy dyskryminacji.

Usuwanie nienawistnych haseł ze ściany szkoły przy ul. Niemcewicza Tomasz Hołod
Usuwanie nienawistnych haseł ze ściany szkoły przy ul. Niemcewicza

Ewa Żmuda dodała, że przy okazji rosyjskiej agresji nie zauważyła zwiększonej ilości symboli mowy nienawiści w przestrzeni publicznej.

– Nasi mieszkańcy są świadomi, nie wyrażają zgody na to, żeby takie znaki pojawiały się w przestrzeni publicznej. Fakt, że usuwamy blisko 3 tys. znaków rocznie nie znaczy, że jest ich więcej. To oznacza, że wzrasta świadomość naszych mieszkańców – zauważyła.

Same symbole i nienawistne napisy najczęściej pojawiają się na szkołach i na drogach dojazdowych do nich oraz na przystankach komunikacji miejskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl