PILNE Od 13 czerwca autobusy wracają na Koszarową

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Otwarte jest już przejście przez śluzę Opatowicką na Księżu

Przyjdź na piknik i zgarnij nagrody

Zobacz najbliższe wydarzenie

Piknik „Wakacje z wroclaw.pl”

Do najbliższego wydarzenia zostało:

Nowe przejście przez śluzę Opatowicką otwarte! Mogą z niego korzystać piesi i rowerzyści

Data publikacji: Autor:

Edytuj w ACMS

Otwarte jest już zmodernizowane przejście przez śluzę Opatowicką na kanale Odry, który od południa otacza wyspę Opatowicką. Nowa inwestycja zrealizowana została przez Miasto Wrocław we współpracy z Wodami Polskimi, a jej efektem jest długo oczekiwane, bezpieczne połączenie między osiedlami Opatowice, Biskupin i Swojczyce.

Reklama

Przypomnijmy: w marcu 2025 pisaliśmy o tym, że władze Wrocławia i dyrekcja Wód Polskich porozumiały się w sprawie budowy przejścia przez górne wrota śluzy Opatowickiej na Księżu. W sobotę 10 maja o godz. 13.00 przejście zostało otwarte.

Na tę informację czekali przede wszystkim mieszkańcy wschodnich osiedli na czele z Księżem, na terenie którego leży wyspa Opatowicka. Śluza została ponownie udostępniona pieszym i rowerzystom.

Otwarcie przejścia przez śluzę Opatowicką

- Dziś kończymy budowę przejścia dla wrocławianek i wrocławian na górnych wrotach śluzy Opatowickiej, od dziś otwartej dla mieszkańców. Dzięki współpracy z Wodami Polskimi mamy wygodne i bezpieczne przejście, które będzie służyło nie tylko rekreacji - np. rowerowym wycieczkom wokół Wrocławia - ale wydatnie skróci drogę do pracy czy po zakupy mieszkańcom Opatowic.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Stanisław Longawa, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej - Wody Polskie we Wrocławiu: - To przejście to kolejne miejsce czyniące Wrocław miejscem przyjaznym do życia dla jego mieszkańców.

Galeria zdjęć

Mieszkańcy cieszą się z otwartego przejścia na śluzie Opatowickiej

To udogodnienie dla mieszkańców Opatowic, którzy mogą tędy szybciej dostać się na pętlę tramwajową na Biskupinie. Z przeprawy cieszą się spacerowicze i rowerzyści, bo umożliwia przejście i przejazd przez wyspę Opatowicką. W sumie skróci drogę o ok. 13 km.

- Dotąd musiałem jeździć do alei Wielkiej Wyspy lub kładki Zwierzynieckiej, albo mostu w Łanach. To było dodatkowe 15-30 minut drogi - mówi pan Mirosław, mieszkaniec tej okolicy.

Pan Zygmunt, najstarszy mieszkaniec Opatowic, wspomina, że przez kilkadziesiąt lat przez śluzę chodził na tramwaj. – I kiedy w końcu zaczęły się prace, to nie mogłem się doczekać ich finału – mówi 88-latek. – Podejrzewam, że więcej ludzi teraz będzie do nas przyjeżdżało. I dobrze, bo tu jest pięknie. Statki rzadko dopływają w te rejony, to może rowerzystów przybędzie - cieszy się.

Otwarcie przejścia przez śluzę opatowicką na Księżu. Na zdjęciu prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, i pan Zygmunt, mieszkaniec Opatowic Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl
Otwarcie przejścia przez śluzę opatowicką na Księżu. Na zdjęciu prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, i pan Zygmunt, mieszkaniec Opatowic

Współpraca miasta i Wód Polskich

Przebudowa śluzy trwała cztery miesiące i kosztowała 554 tysiące złotych. Wykonawcą inwestycji – koordynowanej przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu – była firma HDL Budownictwo, która zrealizowała ją w formule „projektuj i buduj”.

Inwestycja wymagała uzyskania zgód wielu instytucji, spełnienia wyśrubowanych norm bezpieczeństwa, przedyskutowania szczegółów.

- Po obu stronach śluzy powstały odrębne dojścia, które uzbrojono w automatycznie zamykane furtki, które blokują się w momencie śluzowania, czyli otwierania przeprawy dla statków, zamontowano systemy ostrzegawcze, monitoring i dodatkowe oświetlenie, w tym oświetlenie kierunkowe - wyliczał Tomasz Staruchowicz, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. - Śluza została kompleksowo przystosowana do ruchu pieszego i rowerowego.

Godziny otwarcia przejścia przez śluzę Opatowicką

Przejście jest otwierane:

Przejście na śluzie Opatowickiej we Wrocławiu Google Maps
Przejście na śluzie Opatowickiej we Wrocławiu

  • w godz. 7-21 (od 1 kwietnia do 31 października);
  • w godz. 7-17 (od 1 listopada do 31 marca).

Start sezonu wodnego na Odrze

Podczas wydarzenia prezydent Wrocławia ogłosił także start sezonu wodnego na Odrze. Na rzece pojawiły się m.in. dwie nowe łodzie patrolowo-ratownicze Straży Miejskiej.

– Od tego roku mamy nowy Zespół Patroli Wodnych Straży Miejskiej. Strażnicy miejscy mają do dyspozycji dwie łodzie motorowe wyposażone w sonary, defibrylatory, a nawet drony. Sezon trwa od maja do października – to nie tylko czas wypoczynku nad wodą, ale też zwiększonego ryzyka. Dlatego wprowadziliśmy nowoczesny sprzęt i przeszkoliliśmy funkcjonariuszy, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno na wodzie, jak i w rejonach przybrzeżnych – podkreślił prezydent Sutryk.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama