Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Trench po angielsku znaczy rów. A trencher to wielka maszyna do kopania rowów. Właśnie taki ogromny trencher kopie długi i głęboki na pięć metrów rów w wale przeciwpowodziowym przy ul. Ślęzoujście na Maślicach.
Wykopany przez trenchera rów posłuży do tego, aby wstawić do niego przesłonę przeciwfiltracyjną. Jej zadaniem będzie to, żeby wał w przyszłości nie przesiąkał. Chodzi o sytuację, gdy wysoka woda dotrze do wału i będzie się tam utrzymywać przez dłuższy czas, np. przez tydzień.
Osiedle Maślice oblane rzekami z trzech stron
Wysoka woda zagrażająca wałowi i leżącym za nim osiedlom Maślice i Pracze Odrzańskie może pochodzić z jednej z trzech przepływających obok ul. Ślęzoujście rzek. Największa z nich to Odra, mniejsza to Ślęza, a najmniejsza to Ługowina.
Trencher podczas prac na ul. Ślęzoujście
Umowę na prowadzenie inwestycji podpisał Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Oprócz samego wału zmodernizowana zostanie także biegnąca po nim ul. Ślęzoujście.
Prowadzona przy ul. Ślęzoujście inwestycja jest bardzo ważna dla Wrocławia, ponieważ wał przeciwpowodziowy w tym miejscu jest najsłabszym elementem ochrony przeciwpowodziowej w naszym mieście. Wał powstał w 1903 roku i jest obecnie mocno wysłużony, wyeksploatowany.Klaudia Piątek, z biura prasowego ZDiUM
Wykonawcą prac jest firma Strabag Infrastruktura Południe sp. z o.o. Koszt inwestycji to ok. 12,5 mln zł, z czego ok. 4 mln zł pokryją Wody Polskie. Prace mają zostać zrealizowane w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy. Zakończenie przebudowy Ślęzoujścia powinno nastąpić w trzecim kwartale 2023 r.
W trosce o przyrodę posadzą młode drzewa i krzewy
Tereny wokół ul. Ślęzoujście, gdzie prowadzone są prace, posiadają dogodne warunki dla kształtowania się siedlisk przyrodniczych, dlatego wszelkie prace wykonywane są w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu wpływały na środowisko naturalne. Zmianie nie ulegnie również możliwość migracji zwierząt na tym terenie.
W ramach inwestycji powstaną specjalne wygrodzenia dla płazów, uniemożliwiające ich wchodzenie na drogę. Nadzór nad inwestycją pełni interdyscyplinarny zespół ekspertów, złożony m.in. z botanika, dendrologa i zoologów. Chronione będą drzewa i krzewy, nieprzewidziane do wycinki.
Miasto planuje także nasadzenia kompensacyjne. Posadzone zostaną 273 drzewa i ponad 7 tysięcy sztuk krzewów. Zasiane zostanie również 6 tys. metrów kwadratowych trawników.
Co zyskają mieszkańcy dzięki przebudowie Ślęzoujścia?
- nową nawierzchnię;
- chodnik dla pieszych;
- elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego;
- oświetlenie drogowe;
- ulica nie straci charakteru rekreacyjnego (budowa chodnika) a znacznie poprawi bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników, a w szczególności: rowerzystów, osoby starsze, rodziców z dziećmi czy osoby z niepełnosprawnościami;
- inwestor, aby zachować historyczny charakter ulicy przewiduje wykorzystanie kostki kamiennej poprzez jej wbudowanie w możliwe obszary.