Program, który finansuje gmina Wrocław, wystartował z końcem ubiegłego roku. Biorą w nim udział (i cały czas mogą wziąć ) uczniowie wrocławskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, jak również ich rodzice.
W ciągu zaledwie półtora miesiąca jego trwania, uczestniczyło w nim 650 uczniów. W tym roku zaplanowano udział 2200 uczniów. To pierwszy tego typu miejski projekt zdrowotny, stawiający w tak szerokim zakresie na edukację seksualną. Jest również uzupełnieniem profilaktyki zakażeń wirusem HPV, którą miasto prowadzi od wielu lat.
W czasie trwania programu, który jest realizowany wspólnie z Kliniką Ginekologii i Położnictwa w szpitalu uniwersyteckim SPSK1 („kliniki”) przy ul. Chałubińskiego, uczniowie obu płci uczestniczą w zajęciach edukacyjnych. Podczas zajęć poruszane są m.in zagadnienia z zakresu.: fizjologii okresu dojrzewania, planowania rodziny, pierwszej wizyty u ginekologa i systematycznych kontroli lekarskich, profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową, zdrowotnych i społecznych zagrożeń wczesnego rozpoczynania współżycia seksualnego, jak również przeciwdziałanie przemocy seksualnej.
W ramach programu zaplanowano również udział dziewcząt w indywidualnych konsultacjach lekarza ginekologa w obecności rodzica. W ubiegłym roku z konsultacji ginekologicznych wraz z pierwszym badaniem skorzystało 106 uczennic. Konsultacje są dobrowolne.
Jak podkreślają organizatorzy, zainteresowane szkoły z Wrocławia cały czas mogą się zgłaszać do programu.
Miejsce realizacji zajęć edukacyjnych i konsultacji lekarskich:
Klinika Ginekologii i Położnictwa
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 we Wrocławiu
ul. T. Chałubińskiego 3, 50-368 Wrocław
Rejestracja do programu: tel. (71) 784-23-47 lub email: rcgd.rejestracja@gmail.com