wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Poznaj wrocławskie osiedla: Borek. Sprawdź, co ostatnio zmieniło się na osiedlu

W kwietniu ubiegłego roku zakończyła się budowa wielofunkcyjnej hali sportowej przy ul. Racławickiej 62. Jednonawowa hala o powierzchni ponad 2 tys. mkw została wymyślona tak, by można było wydzielać w niej za pomocą przesuwnych ścianek odrębne sale przeznaczone do trenowania czterech dyscyplin: podnoszenia ciężarów, judo, zapasów i boksu. Przy każdej z nich są mobilne trybuny na 100 osób.

Zapasy w hali sportowej przy ul. Racławickiej fot. Tomasz Hołod
Zapasy w hali sportowej przy ul. Racławickiej

W dwukondygnacyjnym budynku są także szatnie z zapleczem sanitarnym, pokoje dla trenerów, pomieszczenia odnowy biologicznej i fizjoterapii oraz pomieszczenia do gry w tenis stołowy i bilard. Nie zabrakło nawet sauny i baru.

Obiekt jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, ma parking dla 63 pojazdów (w tym dwóch autokarów) i instalację fotowoltaiczną. Łączna wartość inwestycji to prawie 30 mln 300 zł.

Tuż obok hali wybudowano (także w 2022 roku) dwa boiska piłkarskie o wymiarach 90 na 45 m z nawierzchnią ze sztucznej trawy i  wszystkim, co jest potrzebne, np. oświetleniem zainstalowanym na masztach, piłkochwytami, szatniami, zapleczem sanitarnym, szatniami itd.

To niejedyne sportowe inwestycje na Borku: dwa lata wcześniej, w 2020 roku, zakończył się generalny remont kompleksu basenowego przy Racławickiej. Prace obejmowały m.in. remont o przebudowę obu basenów (50- i 25-metrowego, modernizację stacji uzdatniania wody i zabudowę patio.

Trwa budowa hali tenisowej

Jeszcze w tym roku będzie można korzystać z nowej hali tenisowej przy ul. Pułtuskiej. W miejscu wysłużonego balonu, który został już zdemontowany, powstaje wykonana z drewna lekka, zakończona łukami konstrukcja, która przykryje pięć kortów. Koszt inwestycji: prawie 4,9 mln.  

Otwarcie nowej hali jest planowane już na jesień tego roku.
Maciej Moczko z WTC Spartan

Rozbudowa zajezdni

Trwa rozbudowa zajezdni Borek przy u. Powstańców Śląskich, po której zmieści się tam 130 składów, a więc o 30 więcej niż teraz.

Rozbudowa zajezdni Borek MPK
Rozbudowa zajezdni Borek

W nowej hali o powierzchni ponad 1000 mkw znajdą się nowoczesne tramwaje marki Moderus Gamma 2. Modernizacja zajezdni uwzględnia również m.in. kilometr nowych torów wraz z rozjazdami i zwrotnicami, remont obecnego torowiska, a także wymianę przyłączy zasilających obiekt w wodę, prąd czy ciepło.

W ramach inwestycji pojawi się ekran akustyczny – wysoki na 5 i długi na 215 metrów.  Koszt całej inwestycji to 42,5 miliona złotych.

Na wzgórze Bendera wrócił słynny „Grzybek”

W ubiegłym roku zakończyła się odbudowa spalonego w 2018 roku Pawilonu Wallenberga, zwanego przez wrocławian Grzybkiem – zabytkowej altany z drewna modrzewiowego, która stoi na skraju na wzgórzu Bendera na skraju parku (od strony ul. A. Waligórskiego).

Altana na wzgórzu Bendera fot. Tomasz Hołod
Altana na wzgórzu Bendera

Renowacja odbywała się z pomocą – także finansową – Miejskiego Konserwatora Zabytków. Przy okazji odbudowy ZZM zmienił otoczenie obiektu. 

Szkoły, przedszkola  i nie tylko

Na Borku dzieje się o wiele więcej. Np. w tutejszych szkołach i przedszkolach przeprowadzono w ostatnim czasie łącznie 40 mniejszych i większych remontów. Dwa przykłady: przebudowa i remont Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Powstańców Śląskich (głównie dostosowanie obiektu do wymogów  przeciwpożarowych) oraz  wymiana nawierzchni i doposażenie placu zabaw na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 19 przy ul. Januszowickiej.

Na tym oczywiście nie koniec, bo od 2019 roku zrealizowano tu łącznie 66 różnych projektów miejskich, a 4 kolejne wciąż trwają (ich łączna wartość – nie licząc rozbudowy zajezdni – to 43 mln zł).

Nowy CAL i nowa siedziba Rady Osiedla

Trzy lata temu Rada Osiedla Borek przeniosła się do Szkoły Podstawowej nr 4  przy ul. Powstańców Śląskich 210-218 (wejście z lewego boku budynku) , gdzie dzieli pomieszczenia z Centrum Aktywności Lokalnej Borek (jego operatorem jest Fundacja Odkrywamy Nieznane). Obie instytucje są bardzo aktywne, dlatego warto śledzić ich profile w mediach społecznościowych.

Rada Osiedla organizuje m.in. zajęcia zumby, chóru, teatralne, festyny w Parku Południowym oraz na terenach spółdzielni mieszkaniowej MSM Energetyk, z którą współorganizujemy festyn Pożegnanie Lata. Jesteśmy także współorganizatorami „Waligóriady” z kabaretem Elita i gośćmi.  

CAL także ma ofertę dla każdej grupy wiekowej.

W środy i soboty organizujemy zajęcia dla dzieci, we wtorki można u nas pograć w brydża, scrabble i gry planszowe, w czwartki zapraszamy na Herbatki Czwartkowe, w piątki do Cafe Borek na spotkania mam. Można uczyć się u nas języka migowego, uprawiać nordic walking, grać w bule, organizujemy najróżniejsze warsztaty dla dzieci, dorosłych i dla całych rodzin, a także spotkania profilaktyczne dla seniorów  – mówi Anita Ignasiak  z CAL Borek.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców osiedla nie tylko do bywania u nas i do tworzenia wydarzeń razem z nami.
Anita Ignasiak  z CAL Borek

Osiedle w skrócie

Mimowie zapraszają mieszkańców do ogrodu

Ogród przy siedzibie Wrocławskiego Teatru Pantomimy (al. Dębowa 16) stał się miejscem spotkań i sceną letnią.  26 czerwca będzie można zobaczyć tam niemy film z muzyką na żywo, a w drugi weekend lipca trzy spektakle „Los Mimos” na scenie w ogrodzie.

Ogród przy siedzibie Wrocławskiego Teatru Pantomimy fot. Tomasz Hołod
Ogród przy siedzibie Wrocławskiego Teatru Pantomimy

Myjnia dla tramwajów

Czy wiesz, że kompleksowe mycie tramwaju w nowoczesnej myjni w zajezdni na Borku zajmuje tylko 8 minut? Szybki prysznic trwa jeszcze krócej. W ciągu jednego cyklu myjnia zużywa tylko około 100 litrów wody. To tyle, ile potrzeba na kąpiel w wannie, jednak faktyczne zużycie jest znacznie mniejsze, bo obieg wody jest zamknięty (oczyszcza się ją i wykorzystuje ponownie).

W parku Południowym wyrósł polski storczyk

W parku Południowym pojawił się polski storczyk – buławnik. „Pasjonaci już się wymieniają ilustracjami na forach, zastanawiają się czy jest wielkokwiatowy i martwią się o jego los... – czytamy na profilu Zarządu Zieleni Miejskiej na Facebooku. Ta niezwykle rzadko występująca w Polsce (wręcz zagrożona wyginięciem) roślina z rodziny storczykowatych jest pod ścisłą ochroną, więc trzymamy kciuki, by kwitła jak najdłużej.

Rada osiedla

Przewodniczący Zarządu Osiedla Miłosław Czekaj zaprasza mieszkańców na dyżury radnych, które odbywają się w każdy czwartek od godz. 18 w siedzibie Rady Osiedla przy ul. Powstańców Śląskich 210-218 (wejście z lewego boku budynku szkoły). Telefon do Rady Osiedla 71 337 22 22, e-mail: borek[at}osiedla.wroclaw.pl

Straż miejska

Na osiedlu Borek nie ma strażnika osiedlowego, ale w razie potrzeby można skontaktować się z dyżurnym Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986.

Trzech dzielnicowych

Osiedle Borek to rejon działania komisariatów Wrocław-Krzyki i Wrocław-Grabiszynek. Dzielnicowi tego osiedla to:

  • sierż. Mateusz Ziętek, tel. 601 816 530, e-mail:  dzielnicowy.krzyki14[at] wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • asp. Jan Jakubowski, tel. 601 702 284, e-mail: dzielnicowy.krzyki8[at] wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • asp. szt. Dariusz Białek, tel. 601 702 280, e-mail: dzielnicowy.grabiszynek2[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl

Do dzielnicowych można zgłaszać np. picie alkoholu w miejscach objętych zakazem, zaśmiecanie terenu albo zakłócanie porządku publicznego i parkowanie pojazdów w sposób utrudniający ruch pieszych. W sprawach nagłych należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

Komunikacja miejska

Tramwaje: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 11, 16, 17, 18, 19, 20, 23, 31, 33, 70, 74

Autobusy: 126, 127, 133, 134, 136, 143, 144,  247, 248, 249, 257, 259, D

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl