wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Najciekawsze budynki we Wrocławiu. Zaplanowaliśmy dla ciebie całą trasę!

Wrocław, jak na stolicę województwa przystało, wyróżnia się unikalną architekturą. Ciekawe budynki we Wrocławiu są jedną z największych atrakcji miasta. Jeśli planujesz odwiedzić Wrocław i nie masz jeszcze pomysłu na wycieczkę, zapraszamy cię na spacer szlakiem najciekawszych budynków w centrum miasta!

Reklama

Dworzec Wrocław Główny

Turyści przybywający do miasta koleją już na starcie mają okazję zapoznać się z pierwszym zabytkiem Wrocławia. Ulokowany w centrum dworzec Wrocław Główny, wybudowany w latach 1855-1857, to nie tylko dogodny węzeł komunikacyjny, ale także atrakcyjny obiekt architektoniczny. Jego zachwycająca forma nawiązuje do tradycji angielskiego gotyku Tudorów.

Przez lata rozbudowywany i modernizowany dworzec główny swój aktualny wygląd zyskał podczas remontu generalnego zakończonego w roku 2012. Inwestycja oprócz samego budynku objęła także plac dworcowy, który został wzbogacony zielonymi wyspami, deptakami oraz kolorowymi fontannami. Odrestaurowany Wrocław Główny został wyróżniony nagrodą za najlepszą modernizację obiektu historycznego w konkursie „Piękny Wrocław”.

Na zdjęciu widać dworzec Główny we Wrocławiu. wroclaw.pl
Na zdjęciu widać dworzec Główny we Wrocławiu.

Teatr muzyczny Capitol

Nieopodal dworca głównego znajduje się kolejny interesujący budynek z listy perełek wrocławskiej architektury – Teatr muzyczny Capitol. Przedwojenny obiekt kinoteatru powstał w 1929 roku i był wtedy uznawany za jedną z najpiękniejszych budowli w tej części Europy. Teatr Capitol nie miał łatwej historii, ponieważ jego frontowy gmach nie przetrwał wojny, a po renowacji został dotknięty powodzią w 1997 roku.

Aktualna forma teatru muzycznego jest wynikiem gruntownej przebudowy, wykonanej w latach 2011-2013. Budynek został wtedy czterokrotnie powiększony oraz zrekonstruowany i odrestaurowany od środka. Oprócz nowoczesnej architektury budynku teatr muzyczny zachwyca również nietuzinkowym wnętrzem zaaranżowanym w stylu art déco.

Na zdjęciu widać budynek teatru muzycznego Capitol. wroclaw.pl
Na zdjęciu widać budynek teatru muzycznego Capitol.

Centrum handlowe Renoma

Przemierzając miasto od teatru Capitol w kierunku wrocławskiego rynku, natrafimy na historyczny budynek domu handlowego Renoma. Jego znakiem rozpoznawczym jest wyjątkowa elewacja przedstawiająca ponad sto rzeźb portretowych oraz wielobarwne, mieniące się w słońcu płytki zdobione częściowo prawdziwym złotem. Obecny wygląd budynku Renomy jest efektem modernizacji zakończonej w 2009 roku.

W trakcie procesu renowacji dom handlowy został przebudowany i wzbogacony o sklepy, punkty usługowe, biura i część restauracyjną. W 2023 roku zakończyła się kolejna metamorfoza obiektu, przywracająca przedwojenną architekturę dziedzińców. Renoma od dnia otwarcia (2 kwietnia 1930 roku) niezmiennie pełni funkcję domu towarowego i wciąż poszerza swoją ofertę.

Na zdjęciu widać dom handlowy Renoma we Wrocławiu. wroclaw.pl
Na zdjęciu widać dom handlowy Renoma we Wrocławiu.

Hotel Monopol

Docieramy w okolice rynku Wrocławia, gdzie naszym oczom ukazuje się ponad stuletni hotel Monopol. Zlokalizowany w ścisłym centrum miasta obiekt o neobarokowej estetyce ze współczesną nadbudową i luksusowym zdobieniem to zdecydowanie jeden z najciekawszych budynków we Wrocławiu. Równie intrygujący, co jego wygląd jest jego historia.

Czterokondygnacyjny hotel Monopol powstał pod koniec XIX wieku na działce, którą kupili wspólnie bankier Wallenberg-Pachaly i architekt Karl Grosser. Złota era obiektu nastała w 1909 roku, gdy budynek został przejęty przez maklera giełdowego Hermanna Schustera. To on odpowiadał za unowocześnienie obiektu i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, takich jak centralne ogrzewanie, aparaty telefoniczne oraz garaż. W apartamentach hotelu Monopol gościli słynni – Pablo Picasso, Steven Spielberg oraz zespół Queen.

Na zdjęciu widać hotel Monopol we Wrocławiu. wroclaw.pl
Na zdjęciu widać hotel Monopol we Wrocławiu.

Narodowe Forum Muzyki

Zaledwie kilka kroków od historycznego budynku hotelu Monopol położony jest gmach Narodowego Forum Muzyki. Architekci projektujący piękny budynek NFM dla spójności koncepcji inspirowali się muzyką. Efektem ich pracy jest interesująca budowla, której kształt oraz wykończenie elewacji przypomina instrument smyczkowy. Czarne ściany foyer i białe schody odwzorowują klawisze fortepianu. Konstrukcja obiektu wykorzystuje również nowoczesne technologie, które izolują akustycznie wnętrza sal koncertowych od ulicznych źródeł hałasów i drgań.

Na zdjęciu widać Narodowe Forum Muzyki. wroclaw.pl
Na zdjęciu widać Narodowe Forum Muzyki.

Stary Ratusz we Wrocławiu

Od Narodowego Forum Muzyki do wrocławskiego rynku dzieli nas już tylko kilkaset metrów. W sercu miasta czeka jeden z najciekawszych budynków we Wrocławiu – Stary Ratusz. Architektura obiektu odzwierciedla późnogotyckie walory estetyczne (wykorzystywanie bogatych i bardziej ozdobnych form). Wrocławski Stary Ratusz jest jednym z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce.

Historia tego budynku obejmuje około 250 lat budowy, liczne przebudowy oraz renowacje. Jego ostateczny kształt jest efektem przebudowy przeprowadzonej w latach 1470-1480. Wiosną 1945 roku obiekt został poważnie uszkodzony. Po wojnie był wielokrotnie remontowany. Dziś w budynku Starego Ratusza mieści się muzeum miejskie, które turyści mogą zwiedzać od środy do niedzieli, podziwiając liczne wystawy lokalnych artystów i rzemieślników.

Na zdjęciu widać Stary Ratusz we Wrocławiu. wroclaw.pl
Na zdjęciu widać Stary Ratusz we Wrocławiu.

Hala Targowa Wrocław

Opuszczamy rynek, ale wciąż pozostajemy w centrum, a konkretnie w historycznym „centrum handlowym”. Hala Targowa we Wrocławiu została zaprojektowana w latach 1905-1906 i wzniesiona w pomiędzy rokiem 1908-1909. W czasach powstania budynek był uznawany za bardzo oryginalny i nowoczesny, wykorzystywał innowacyjną w tamtym okresie technologię żelbetową. Konstrukcja oparta na łukach parabolicznych okazała się na tyle skuteczna, że z usług Hali Targowej przy ulicy Piaskowej 17 możemy korzystać do dziś.

Życie na targowisku tętni od poniedziałku do soboty w godzinach od 8:00 do 18:30. Obecnie w Hali Targowej można kupić różnego rodzaju artykuły spożywcze od lokalnych producentów oraz importerów. Znajdują się tu również stoiska z odzieżą i dodatkami, małe lokale gastronomiczne oraz punkty usługowe – szewc, zegarmistrz, kaletnik oraz fryzjer.

Na zdjęciu widać Halę Targową przy ulicy Piaskowej 17 we Wrocławiu. wroclaw.pl
Na zdjęciu widać Halę Targową przy ulicy Piaskowej 17 we Wrocławiu.

Kolorowe podwórka przy ulicy Roosevelta we Wrocławiu

Nasz spacer szlakiem perełek wrocławskiej architektury kończymy na Nadodrzu. Tutaj pomiędzy historycznymi kamienicami znajdziemy zaskakujące „niemurale”, czyli street art w najczystszej postaci. Kolorowe podwórka kryją w sobie malowidła przedstawiające choćby:

  • Ogród rajski z prehistorycznymi stworami i zwierzętami tropikalnymi.
  • Portret Van Gogha na blacie stołu.
  • Surrealistyczne, mityczne i bajkowe postacie.
  • Obrazy i figury anielskie.
  • Fragment przeznaczony postaciom historycznym oraz zmarłym kibicom piłkarskiego Śląska.

Na kolorowe podwórka można dostać się przez bramę przy ulicy Roosevelta 5A. Z okolic rynku dojeżdżają tu tramwaje linii: 11, 8, 73, 6, zatrzymujące się na przystanku Jedności Narodowej. Odległość od przystanku do punktu docelowego wynosi około 300 metrów piechotą.

Galeria zdjęć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl