Organizatorzy festiwalu podkreślają, że Feminatywa to bezpieczna przestrzeń dialogu kobiet. Tu nikt nikogo nie ocenia, rozmówcy szanują się nawzajem, a emocje są tylko pozytywne. Co w tegorocznym programie? Swoją kontynuację będzie miał temat ukraiński w rozmowach o emigracji i wojnie. Sporo uwagi otrzyma też Maria Konopnicka, w końcu właśnie ma swój rok! A nie każdy wie, że w jej twórczości odnajdziemy także wątki feministyczne. Wśród tematów aktualnych pojawi się transpłciowość, a historycznych – sytuacja robotnic w dawnej Polsce.
Feminatywa to wyjątkowy wrocławski festiwal feministyczny. W tym roku zapraszamy na trzecią edycję. Wciągu 8 dni odbędzie się 6 paneli dyskusyjnych, 9 wydarzeń towarzyszących, opublikowanych zostanie 10 podcastów, a publiczność zaprosimy do 5 wybranych fili Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza we Wrocławiu. Odbędą się dyskusje z wybitnymi pisarkami, artystkami i aktywistkami. Poruszymy ważne i aktualne tematy społeczno-kulturalne. Tegoroczną nowością będzie m.in Feministyczny Maraton Filmowy oraz spektakl cyrkowo-teatralny. Naszym celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dialogu dla kobiet.Katarzyna Matz z Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Fama
Były filmy na YouTube, jest i podcast
Poprzednie edycje festiwalu można zaleźć na kanale youtube CBK FAMY. Teraz organizatorki poszły o krok dalej o zaczęły tworzyć podcast na platformie Spotify (Festiwal Feninatywa). Pierwsza rozmowa już jest. Jej bohaterkami są... bibliotekarki, które nie tylko wypożyczają książki, ale też aktywizują mieszkańców, organizują wydarzenia kulturalne i akcje społeczne w swoich dzielnicach, a nieraz są powierniczkami dla swoich czytelników.
Pierwszy odcinek zatytułowany jest Biblioteka jest kobietą, ponieważ ogromna większość osób, które w niej pracują to właśnie kobiety. Dowiemy się z niego, kim są, jak zaczęła się ich przygoda z książkami i jak wygląda praca bibliotekarki od zaplecza. Rozmówczynie to: Alicja Leskiewicz (filia 54, ul. Jesienna 22), Renata Cierniak (filia 7, ul. Suwalska 11), Joanna Łajdanowicz (filia 22, ul. Chociebuska 8-10), Inez Jasińska (Mediateka, pl. Teatralny 5), Olga Śliwińska (filia 54, ul. Jesienna 22) i Sabina Sokół (filia 11, CBK FAMA, ul. B. Krzywoustego 286). Rozmowę prowadzi Magdalena Piekarska.
Spotkania, wystawa, a potem zabawa
Femintywa to nie tylko spotkania i rozmowy o wojnie, ciele, przodkiniach, działaczkach, ale także wystawy, seanse filmowe i spektakl, a potem zabawa w klubie festiwalowym. W wybranych filiach odbędą się dyskusje z pisarkami, artystkami i aktywistkami, wśród zaproszonych gościń znajdą się: Tamara Duda, Marta Dzido, Ewa Wanat, Oksana Czerkaszyna, Joanna Kuciel-Frydryszak i Zenobia Żaczek. Wśród wydarzeń towarzyszących znajdziemy m.in. wystawę prac artystki Katarzyny Bialik pt. Czułe jest ciało, Feministyczny Maraton Filmowy i warsztaty jogi. Jest też propozycja dla grup szkolnych – to spotkanie podejmujące np. temat użycia feminatywów w codziennej komunikacji.
Cały program dostępny jest w wydarzeniu poniżej.
Klub festiwalowy będzie mieścił się w pubie Czuła jest noc. W dniu otwarcia, 5 listopada, do tańca przy femisetach zaproszą DJ-ki pincoya i KALYMA.
Biblioteki dołączają do akcji i szykują skrzyneczki
Według UNICEF i WHO brak dostępu do podstawowych menstruacyjnych artykułów higienicznych dotyka około 500 mln kobiet na świecie. W Polsce 500 tysięcy kobiet ma problem z dostępem do takich środków. Problem dotyka głównie osób w szkołach. Z zajęć wychodzi 21 proc. uczennic, bo nie ma podpaski, a 10 proc. z tego powodu w ogóle nie wychodzi z domu. To realny problem.
Partnerami festiwalu są w tym roku dwie organizacje walczące z tym problemem: Różowa Skrzyneczka i Akcja Menstruacja. Obie te inicjatywy polegają na zaopatrywaniu specjalnie wyznaczonych punktów w środki higieny osobistej dla kobiet. Teraz w ramach współpracy takie punkty mają powstać w 10 wrocławskich bibliotekach. Nowe punkty dołączą do dwóch pionierskich filii - CBK Fama na Psim Polu oraz Filii nr 7 na Maślicach, w których od dłuższego czasu działają już takie punkty.