Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W grudniu 2023 uczniowie ostatnich klas szkół średnich zmierzyli się z maturą próbną 2024 z CKE na poziomie podstawowym w tzw. nowej formule. Na pierwszy ogień poszedł:
- język polski (zobacz arkusze z egzaminu),
- potem matematyka (zobacz arkusze z egzaminu)
- i języki obce (zobacz arkusze z języka angielskiego oraz niemieckiego).
Wcześniej uczniowie części szkół przystąpili do próbnych testów diagnostycznych z Wydawnictwem Operon. Właściwy egzamin dojrzałości czeka ich w maju. Szczegółowy harmonogram matur znajdziecie w linku poniżej.
Według zapowiedzi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, od 2025 roku wymagania wobec maturzystów nieco wzrosną.
Matura 2025. Pokazowy arkusz CKE z egzaminu z języka polskiego - poziom rozszerzony
Najwięcej zmian będzie dotyczyć rozszerzonej matury pisemnej z języka polskiego. 11 grudnia Centralna Komisja Egzaminacyjna, organizator egzaminów dojrzałości, udostępniła pokazowy arkusz z tego przedmiotu. Oprócz rozprawki (napisanie wypracowania na jeden z dwóch podanych tematów), która obowiązuje maturzystów na maturze 2024, w 2025 roku dojdzie jeszcze test.
Zobaczcie w naszej galerii, jak wygląda pokazowy arkusz matury rozszerzonej z języka polskiego.
Egzamin trwać będzie 210 minut. Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać, to 50.
Egzamin maturalny z języka polskiego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym sprawdza: (a) umiejętność czytania tekstów literackich i nieliterackich, ich analizowania i syntetyzowania w kontekście historyczno- lub teoretycznoliterackim oraz kulturowym, a także (b) tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej (wypracowanie).Informator maturalny CKE
Rozszerzony egzamin maturalny 2024-2025 z polskiego będzie składał się z dwóch części
W formule egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym zaplanowano dwie części:
- I. Test sprawdzający zarówno umiejętności językowe, jak też znajomość i rozumienie zagadnień historycznoliterackich,
- II. Wypracowanie sprawdzające umiejętność tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej na jeden z dwóch podanych tematów.
Jak czytamy w informatorze o egzaminie maturalnym z języka polskiego jako przedmiotu dodatkowego (poziom rozszerzony) 2024/2025, arkusz 1, czyli test składa się z tekstu wiodącego oraz zadań egzaminacyjnych.
Tekst wiodący będzie liczył ok. 1200 wyrazów. Większość zadań będzie odnosiła się bezpośrednio do załączonego tekstu. Wśród zadań w tej części arkusza mogą pojawić się również zadania samodzielne, nieodnoszące się do przytoczonego tekstu. W zadaniach mogą się pojawić odniesienia do innych utworów (cytaty), wymagające konfrontacji treści/przesłania cytatu z sensami tekstu lub tekstów w arkuszu.Informator maturalny CKE
Informator o maturze 2024-2025 z języka polskiego dodatkowego na poziomie rozszerzonym
PDF z informatorem CKE znajdziecie pod tym tekstem. Są tu zarówno zasady oceniania, jak i przykładowe rozwiązania zadań z rozszerzonej matury z polskiego.
źródło: CKE