Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Centrum miasta tętni życiem na okrągło, a w majówkę szczególnie. Jednak jeśli ktoś nie jest złakniony koncertów, udziału w Gitarowym Rekordzie Świata, to może - korzystając z roweru lub komunikacji miejskiej - zażyć zupełnie innego rodzaju relaksu: na łonie natury.
Leśnica zmienia oblicze
Od stycznia Wrocław realizuje projekt Re-witalizacja i Odnowa Leśnicy. Celem jest stworzenie z tej historycznej dzielnicy nie tylko jeszcze lepszego miejsca do życia, ale także punktu weekendowej turystyki dla mieszkańców całego miasta.
Leśniczanie zgłosili 40 przedsięwzięć - ważnych dla nich - do realizacji na ich osiedlu. - Rozpoczynamy konsultacje społeczne. Chcemy wspólnie z mieszkańcami ustalić kolejność realizacji tych 40 zgłoszonych zadań. To ważne, aby Leśnica rozwijała się w dialogu z lokalną społecznością - mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
Leśnica to największe wrocławskie osiedle. Ma więcej mieszkańców niż np. miasto Oława. Nie jest jednak „sypialnią Wrocławia” - na jej terenie jest wiele cennych przyrodniczo i urokliwych terenów.
- Tu, wśród największych wrocławskich lasów: Mokrzańskiego, Ratyńskiego, Stabłowickiego, Leśnickiego, można odetchnąć pełną piersią. Piękną, błękitną wstęgą wśród tych lasów płynie Bystrzyca, najbardziej dzika i naturalna rzeka Wrocławia. To idealne miejsce do pieszych i rowerowych wędrówek, spływów kajakowych, pontonowych i na SUP-ie - zachwala miejski radny Robert Suligowski, który również aktywnie działa na rzecz Leśnicy jako osiedlowy radny. - Leśnica to nie tylko przyroda, ale i bogata oferta gastronomiczna, kulturalna oraz liczne atrakcje.
Na Leśnicę bez samochodu
Leśnicę można podziwiać bez korzystania z samochodów. Dojedziemy tu tramwajami 3, 10 i 20, a także autobusami. Komunikacją miejską dotrzemy tu z każdego kierunku.
- Komunikacja miejska to nie tylko sposób na dojazd do pracy czy szkoły, ale też możliwość odkrywania Wrocławia na nowo - tłumaczy Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.
Mapa Leśnicy:
Na przykład walory Bystrzycy, o których mówi Robert Suligowski, można podziwiać dojeżdżając do pętli „Leśnica”. - Z tramwaju możemy się przesiąść na spływ. Niedaleko pętli jest przystań. Stamtąd zawozimy chętnych na początek spływu. Uczestnicy dopływają do tej przystani i mogą wsiąść w tramwaj lub autobus, aby wrócić do domów - zachęca Adam Dudziński z Przystani Złotniki.
Kulturalnie na Leśnicy
Wydarzenia kulturalne zapewnia OPT Zamek. Sam w sobie jest wart zobaczenia, ale odwiedzić go można przy okazji rozmaitych wydarzeń. W czerwcu Zamek zaprasza na Przegląd Sztuki Survival. Latem obchodzimy tam Noc Świętojańską, Dni Fantastyki, festiwal Lelentfant, finał Dziecinady i organizowany jest Jarmark Jadwiżański.
- Traktujemy Zamek, jego otoczenie i całą Leśnicę jako trzecie kluczowe miejsce turystyczne we Wrocławiu – zaraz po Rynku i kompleksie Hali Stulecia - mówi Paweł Kamiński, dyrektor Ośrodka Postaw Twórczych Zamek.
Zieleni się w całym mieście
Miejsc do spędzania wolnego czasu wśród zieleni przybywa w całym mieście. W ostatnich latach powstało 56 parków i zieleńców, 36 placów zabaw, 28 siłowni plenerowych i miejsc rekreacji na osiedlach. Skateparki i aquaparki są na Brochowie i Zakrzowie, hale tenisowe i trasa biegowa na Partynicach. Jest gdzie spędzić czas bez wyjeżdżania z miasta. Również na rowerze - korzystając z 1450 km tras rowerowych, 429 km dróg rowerowych.