Ankietę przygotowali psychiatrzy i psycholodzy z Katedry Psychiatrii wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. To narzędzie oceny skutków pandemii i jej konsekwencji (m.in. kolejnych lockdownów) na samopoczucie psychicznego studentów. Dzięki temu będzie wiadomo, jaka pomoc jest im potrzeba i jak ją zorganizować na poziomie poszczególnych uczelni.
Praca, bliscy, używki
Ankieta zawiera kilkadziesiąt pytań. Część wprowadzająca dotyczy ogólnej sytuacji życiowej uczestnika badania: czy jest w związku, czy pracuje i sam się utrzymuje, czy ma dzieci. Oraz czy w związku z epidemią koronawirusa zmienił miejsce zamieszkania (np. wrócił do rodziców). Seria pytań obejmuje jakość relacji z bliskimi w czasie lockdownów (liczbę spotkań z przyjaciółmi, udział w masowych wydarzeniach, konieczność opieki nad bliskimi).
Autorów badania interesuje także ocena jakości organizacji i efektywności zajęć prowadzonych zdalnie. Z tym wiąże się blok pytań dotyczących skuteczności tej formy kształcenia. M.in. czy taka forma zajmowała więcej czasu i czy wymagała dodatkowej, samodzielnej pracy. – Na ile produktywnie wykorzystałeś czas w okresie pandemii? – pada w ankiecie.
Specjaliści z Katedry Psychiatrii chcieliby wiedzieć, czy pandemia skłaniała do sięgania po używki (od alkoholu, przez marihuanę i opiaty po dopalacze). Interesuje ich także, czy studenci częściej niż zwykle uciekali w świat gier.
Cały segment pytań obejmuje sprawy samopoczucia wewnętrznego. – Czy więcej czasu poświęciłeś na potrzeby duchowe? Jak wyglądają twoje relacje z partnerem/partnerką – dopytują autorzy badania.
Chcą także wiedzieć, czy pandemia zwiększyła czy ograniczyła czas przeznaczony na sen, seks i aktywność fizyczną.
Udział w ankiecie ma dodatkowy – pozastatystyczny, wymiar. – Wyniki tego badania pomogą ci zdecydować, czy zechcesz sięgnąć po naszą pomoc – podkreślają autorzy ankiety.
Aby skontaktować się ze specjalistami Katedry Psychiatrii, należy zadzwonić pod numer tel. 71 784 16 10 lub pisząc na adres e-mailowy: badania.pandemia@gmail.com.