wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 26 października super promocyjne ceny biletów do Zoo Wrocław. Okazja? Rocznica otwarcia Afrykarium

Afrykarium, największa inwestycja w historii wrocławskiego zoo, ma już 8 lat. Z tej okazji dla pierwszych stu osób, które w środę 26 października pojawią się w kasach przy ul. Wróblewskiego, przygotowano bilety do ogrodu zoologicznego w cenie 8 zł. Pierwsi zwiedzający Afrykarium otrzymają drobne upominki.

Reklama

Oceanarium poświęcone faunie Afryki otwarto dla publiczności 8 lat temu, 26 października 2014 roku. Jego pomysłodawcą był wieloletni prezes ZOO Wrocław Radosław Ratajszczak. Rok 2015, pierwszy po otwarciu Afrykarium, był rekordowy pod względem liczby odwiedzających – Zoo Wrocław odwiedziło 1,88 mln osób. Od tamtego czasu wysoka frekwencja się utrzymuje, co jest ogromną zasługą Afrykarium.

Największa budowa w historii Zoo Wrocław

Wrocławskie zoo w swojej 157-letniej historii zmieniało się wielokrotnie, a z biegiem lat powstawały nowe pawilony. Żaden jednak nie był aż tak monumentalny jak Afrykarium. Zajmuje ono aż 12 procent powierzchni całego zoo.

Koncepcję budowy Afrykarium przygotował Radosław Ratajszczak, ówczesny dyrektor wrocławskiego zoo. Konkurs na koncepcję architektoniczną wygrało wrocławskie biuro projektowe “Fabryka Projektów ArC2”. Wykonawcą pionierskiej inwestycji wyłonione zostało Przedsiębiorstwo Budowlane Inter-System S.A. 14 marca 2012 roku podpisana została umowa na realizację inwestycji, a wkrótce po tym ruszyły prace.

Afrykarium we Wrocławiu www.wroclaw.pl
Afrykarium we Wrocławiu

Po oczyszczeniu terenu, przeniesieniu rezydujących tam gatunków i rozeznaniu saperskim, można było zacząć przygotowanie placu budowy. Powstał kilkumetrowej głębokości wykop. W drugiej połowie 2012 roku prace rozpoczęły się także w zintegrowanym wizualnie z Afrykarium pawilonie kas przy wejściu do zoo.

Roboty ziemne w Afrykarium zostały zakończone jeszcze w 2012 roku i każdego dnia rosła betonowa konstrukcja. Powstawały między innymi ogromne zbiorniki dla kotików i pingwinów. Za utrzymanie jakości wody odpowiada system pomp i filtracji ukończony wiosną 2013 roku. Tak zwana “fabryka wody” znajduje się w podziemiach Afrykarium.

Na przełomie jesieni i zimy 2012/2013 trwał już montaż pierwszych instalacji technologicznych. Wiosną 2013 roku do Afrykarium dotarły mające 40 m długości dźwigary dachowe: drewniane belki widoczne w holu głównym, czy też w pawilonie Afryki Wschodniej. Z Japonii przyjechały akrylowe szyby, z których największa ważyła osiem ton. Na rok przed otwarciem, w drugiej połowie 2013 roku, Afrykarium było już częściowo na etapie robót wykończeniowych, 7 września 2013 roku został oddany do użytku nowy pawilon wejściowy do zoo. 

Galeria zdjęć

W 2014 roku Afrykarium nabierało ostatecznych kształtów. W szybkim tempie pojawiały się kolejne elementy wystroju, nasadzenia i pierwsi mieszkańcy. Inwestycja została ukończona przed planowanym terminem: 26 października 2014 roku Afrykarium powitało pierwszych gości.

Afrykarium: dzieło inżynierów

Pawilon Afrykarium ma długość 160 metrów, a szerokość blisko 54 metry. Całkowita kubatura obiektu to ponad 184 tys. m sześc. Ma trzy kondygnacje, z czego jedna znajduje się pod ziemią. 

Na budowę zużyto łącznie 36 tysięcy m sześc. betonu i 4 800 ton stali. W okresie najbardziej wzmożonych robót, na terenie budowy pracowało około 700 osób podczas jednej zmiany, w trzyzmianowym systemie pracy.

W całym Afrykarium, czyli basenach ekspozycyjnych, filtrach, odstojnikach oraz kilometrach rur znajduje się w obiegu 15 milionów litrów wody, czyli tyle ile mieści się w sześciu basenach olimpijskich. Sama woda w Afrykarium ma masę stu wielorybów lub trzech tysięcy dorosłych słoni.

Rekordowe oceanarium

W roku 2015, pierwszym pełnym roku po otwarciu Afrykarium, pobity został rekord frekwencji w zoo wynoszący 1,88 mln zwiedzających rocznie.

Najbardziej cieszy nas to, że ta frekwencja utrzymuje się na wysokim poziomie i od zakończenia tej kluczowej budowy, udaje nam się przyciągać średnio 1,6 mln osób rocznie. Od czasu budowy Afrykarium nie stoimy w miejscu. Powstały także inne inwestycje, takie jak Terytorium Panter, Odrarium, wybieg wilków, wyremontowana została również zabytkowa Ptaszarnia.
Joanna Kasprzak, prezes ZOO Wrocław

Afrykarium pozostaje jedynym na świecie oceanarium poświęconym zwierzętom Afryki. Trasa zwiedzania prowadzi od basenu Morza Czerwonego przez jeziora Malawi i Tanganikę, Afrykę Wschodnią, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów, bagno Okavango i dolinę Kongo.

Można tutaj oglądać setki gatunków ryb słonowodnych i słodkowodnych, w tym rekiny, płaszczki, skrzydlice i mureny. Opiekunowie zwierząt kopytnych mają tu pod opieką zarówno wielkie hipopotamy nilowe, jak i jedne z najmniejszych antylop świata – dikdiki. Zwiedzający oglądają w Afrykarium drapieżne mangusty, pingwiny przylądkowe, kotiki afrykańskie, manaty, krokodyle nilowe, a także wiele ptaków, takich jak warzęchy, kleszczaki, ibisy białowąse, czy czaple złotawe.

Afrykarium znalazło naśladowców. W tym roku w łódzkim zoo otwarto poświęcony faunie Azji pawilon Orientarium, którego koncepcja wzorowana była na oceanarium. 

Materiały prasowe Zoo Wrocław

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl