Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Największy magazyn spekulacyjny w historii Prologis – powstaje w Prologis Park Wrocław III
- Ogromny popyt na potężne magazyny i parki logistyczne we Wrocławiu
- Najwięcej i największe magazyny na Dolnym Śląsku buduje się we Wrocławiu
- Wrocław i aglomeracja wrocławska to potężny hub logistyczno-magazynowy
- Kogo najczęściej poszukują pracodawcy w branży magazynowej
Największy magazyn spekulacyjny w historii Prologis – powstaje w Prologis Park Wrocław III
Budynek, który powstaje we Wrocławiu to nowoczesna hala magazynowo-produkcyjna. Inwestor podkreśla, że będzie to spekulacyjny magazyn roku, a zarazem największy spekulacyjny magazyn w historii amerykańskiej firmy Prologis. Gigantyczna hala powstanie na terenie Prologis Park Wrocław III koło lotniska i Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (AOW).
- Magazyn spekulacyjny to taki, który nie ma podpisanych wcześniej umów najmu i budowany jest pod ogólne zapotrzebowanie rynku. Jego przeciwstawieństwem są inwestycje magazynowe tzw. „szyte na miarę” (BTS – build to suit) czyli budowane pod potrzeby konkretnego klienta.
Najnowszy magazyn Prologis będzie miał 12 m wysokości, wzmocnioną nośność posadzki oraz zwiększoną izolacyjność ścian i dachu hali. Podobnie jak wszystkie nowo powstałe budynki Prologis, zostanie poddany akredytacji BREEAM (to wiodący standard oceny zrównoważonego budownictwa). Zakończenie budowy planowane jest na drugi kwartał 2023 roku.
Nasza nowa inwestycja potwierdza, że dla Prologis nie ma rzeczy niemożliwych, a ograniczenia nie istnieją. Tak jak wszystkie parki przemysłowe, tak i Prologis Park Wrocław III odpowiada potrzebom współczesnych łańcuchów dostaw. Chcąc zaspokoić potrzeby klientów oraz ich pracowników, tworzymy nasze parki tak, by działały jako tętniące życiem, wysoce funkcjonalne obiekty biurowo-magazynowe. Budując nasze centra logistyczne, projektujemy je z myślą o całej społeczności, dopasowując je do danego obszaru i lokalnego krajobrazuMarcin Czerniewski, Development Manager w Prologis.
Obecnie Prologis Park Wrocław III składa się z pięciu budynków o łącznej powierzchni 137 000 mkw. Klientami tego parku logistycznego są takie firmy jak np.: Acer, Deichmann, DSV, Farutex, Max Fliz, Neuca, Selena czy Truvant. Zobacz, w galerii obiekty Prologis Wrocław
Ogromny popyt na potężne magazyny i parki logistyczne we Wrocławiu
Obecnie na Dolnym Śląsku powstaje ponad 600 tys. metrów kwadratowych nowoczesnych magazynów. Prawie dwie trzecie z nich deweloperzy budują we Wrocławiu i najbliższej okolicy. Na dolnośląskie hale czekają przede wszystkim najemcy z sektorów e-commerce oraz logistyki. Potężne magazyny w regionie budują Panattoni, Hillwood oraz GLP. I na tym nie koniec, bo w kolejce z nowymi inwestycjami już czekają kolejni deweloperzy. Nowe inwestycje, to dużo nowych miejsc pracy.
Potężne magazyny w regionie budują tacy giganci jak – Panattoni, Hillwood oraz GLP. Większość realizowanych obecnie projektów zostanie ukończona w drugiej połowie tego roku lub na początku 2023 r.
W czerwcu 2022 r. ogłoszono zakończenie budowy pierwszego budynku w ramach GLP Wrocław V Logistics Centre. W trakcie budowy jest już kolejna hala o powierzchni 41 tys. mkw., a docelowo, w ramach tej inwestycji GLP planuje dostarczyć na rynek 230 tys. mkw.
Jednocześnie w regionie trwają rozbudowy istniejących parków Panattoni Wrocław Campus 39 (kolejne 44,5 tys. mkw.) oraz Panattoni Park Wrocław West Gate (30 tys. mkw.). Dodatkowo Panattoni ogłosił nowy projekt na Dolnym Śląsku w Magnicach – Wrocław Logistics South Hub o łącznej powierzchni 247 tys. mkw. W pierwszym etapie deweloper wybuduje 120 tys. mkw. powierzchni.
Najwięcej i największe magazyny na Dolnym Śląsku buduje się we Wrocławiu
Prawie dwie trzecie powierzchni magazynowej będącej w budowie w województwie skoncentrowane jest we Wrocławiu i najbliższej okolicy. Deweloperzy budują magazyny również w Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Legnicy, Bolesławcu czy Zgorzelcu.
Jedną z ciekawszych inwestycji jest wspólny projekt Hillwood Polska i Develii w Malinie koło Wrocławia. Inwestycja będzie realizowana w co najmniej czterech etapach i w sumie dostarczy na rynek minimum 400 tys. mkw. Według zapowiedzi będzie to największy park logistyczny w regionie. Inną świeżo ogłoszoną inwestycją jest projekt P3, który ma powstać w Kątach Wrocławskich - deweloper planuje budowę magazynów o łącznej powierzchni prawie 175 tys. mkw.Anna Domańska, doradca w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Newmark Polska.
Na tym nie koniec. Pod nowe inwestycje oraz rozbudowy tereny w województwie zabezpieczyli również deweloperzy 7R, DL Invest, LCube, PROPCO, czy MLP Group.
Wrocław i aglomeracja wrocławska to potężny hub logistyczno-magazynowy
Region dolnośląski jest czwartym rynkiem magazynowym w Polsce, z łącznymi zasobami prawie 3,15 mln mkw., czyli ponad 12 proc. całkowitej nowoczesnej powierzchni przemysłowo-magazynowej w kraju.
Kogo najczęściej poszukują pracodawcy w branży magazynowej
W związku z dynamicznym rozwojem rynku przemysłowo-magazynowym we Wrocławiu i aglomeracji wrocławskiej pracodawcy najbardziej potrzebują kandydatów na stanowiska tzw. grey-collar, czyli wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych, którzy posiadają „konkretny fach w ręku”, ale nie są inżynierami.
Na liście najczęściej poszukiwanych pracowników są m.in. spawacze, mechanicy, elektrycy oraz elektromechanicy. Jednocześnie są to role, które sprawiają największe trudności rekrutacyjne z uwagi na niedobór tych pracowników na rynku.