„Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” należy do najważniejszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień biznesowych w regionie. To wyróżnienie dla przedsiębiorstw, liderów oraz samorządów, które charakteryzują się szczególnymi działaniami mającymi wpływ zarówno na rozwój Dolnego Śląska, jak i kraju. Nagroda za innowacyjność, współpracę i zrównoważony rozwój.
Zwieńczeniem konkursu jest coroczna Wielka Gala Biznesu, która przyciąga najważniejsze osobistości Dolnego Śląska również ze świata nauki, polityki i kultury. W tym roku odbyła się ona 25 listopada 2024 r. w Teatrze Muzycznym Capitol. Statuetki Dolnośląskiego Gryfa przyznano po raz dwudziesty pierwszy.
Zobaczcie w galerii zdjęcia z gali, którą uświetniły występy artystów Capitolu.
Nagroda, która przekłada się na dobrobyt
Według Jakuba Mazura, wiceprezydenta Wrocławia, Dolnośląski Gryf ma niezwykle symboliczne znaczenie.
Nagroda ta podkreśla 21 lat dobrej współpracy samorządu, biznesu i nauki na Dolnym Śląsku. Ta triada oznacza rozwój gospodarczy i społeczny całego regionu. Przekłada się też na dobrobyt we Wrocławiu.Jakub Mazur
Ten konkurs pokazuje, jak ważne są firmy oraz instytucje, które nie tylko promują nasz region, ale również tworzą innowacje. Są też bardzo ważnym podmiotem dla uczelni.Czesław Zając, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, przewodniczący Kapituły Konkursu
Kilka statuetek zostanie we Wrocławiu
Laureatów konkursu wybiera Kapituła Konkursu, której członkami są wybitni przedstawiciele biznesu, samorządu i nauki, m.in. rektorzy największych wrocławskich uczelni, reprezentanci dolnośląskich gmin oraz dyrektorzy, prezesi i właściciele prężnie działających przedsiębiorstw.
W tym roku przyznano nagrody w ośmiu kategoriach. Wśród laureatów znalazł się Port Lotniczy Wrocław, który otrzymał statuetkę w kategorii Dolnośląski Produkt Roku.
Mam wrażenie, że ta nagroda jest docenieniem całej ostatniej dekady ciągłego rozwoju naszego portu lotniczego. W tym roku osiągnęliśmy nieprzekroczoną dotychczas barierę 4 mln pasażerów. Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie praca i zaangażowanie wszystkich pracowników oraz byłego i obecnego zarządu, a także naszych udziałowców.Karol Przywara, prezes Portu Lotniczego Wrocław
Statuetki Dolnośląskiego Gryfa otrzymały też inne wrocławskie firmy:
- TimeCamp SA (Czempion Nowoczesnej Gospodarki),
- Mateusz Tałpasz ze SmartLunch (Lider biznesu),
- BZB UAS (Wschodząca Gwiazda Biznesu),
- Elko-Bis Systemy Odgromowe Sp. z o.o. (Firma na Pokolenia)
- oraz Stowarzyszenie Twoje Nowe Możliwości (Promotor Równości).
Laureaci Dolnośląskiego Gryfa 2024
Lider/ liderka biznesuLider biznesu)
- Mateusz Tałpasz - SmartLunch S.A.
Czempion Nowoczesnej Gospodarki:
- TimeCamp SA
Współpraca Nauki i Biznesu:
- CLOOS Polska Sp. z o.o.
Dolnośląski Produkt Roku:
- Port Lotniczy Wrocław SA
Promotor Równości:
- Stowarzyszenie Twoje Nowe Możliwości
Wschodząca Gwiazda Biznesu
- BZB UAS
Firma na Pokolenia
- Elko-Bis Systemy Odgromowe Sp. z o.o.
W kategorii Samorząd przyjazny dla biznesu wyróżnienie otrzymały wszystkie trzy nominowane do niego gminy: Oława, Strzelin oraz Kobierzyce.
Rozpoczęła się trzecia dekada Dolnośląskich Gryfów
Pierwsza edycja konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” odbyła się w 2004 roku. Od tego czasu ponad 2000 firm i samorządów poddało się ocenie kapituły konkursu, z czego 152 otrzymały statuetki Gryfa. W gronie laureatów znalazły się zarówno duże firmy i organizacje, jak i mniejsze przedsiębiorstwa, a także gminy i instytucje, które swoim działaniem wyznaczają nowe standardy i wyróżniają się w promocji regionu.
Organizatorami konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” są Zachodnia Izba Gospodarcza – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, KGHM Polska Miedź SA, Gmina Wrocław oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.