Budowę centrum na placu u zbiegu ulicy Smoluchowskiego i Wybrzeża Wyspiańskiego planowano od wielu lat — budynek po dawnej stołówce (organizowane tam były również giełdy sprzętu komputerowego) wyburzono w 2015 r.
W środę, 30 kwietnia, zaprezentowano koncepcję zwycięzców konkursu na projekt gmachu. O współorganizację konkursu władze uczelni poprosiły Stowarzyszenie Architektów Polskich.
To ważny moment dla Politechniki Wrocławskiej. Nowy budynek ma pomieścić wydział medyczny i uczynić z nas nowoczesny, kompletny uniwersytet technologiczny w rozumieniu zachodnioeuropejskim i amerykańskim. A poza tym ma być miejscem, w którym lekarze będą współpracować z badaczami innych dziedzin i dyscyplin, przede wszystkim inżynierii, ale także matematyki, fizyki, informatyki, zarządzania.Prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej
Budynek ma być także symbolem tego, że Politechnika Wrocławska się zmienia. Zajmie ważne miejsce w granicach kampusu. Zatem w ważnym dla uczelni momencie powstanie budynek, którego cel jest bardzo istotny i oddane zostało pod niego ważne miejsce.
Burzliwe obrady sądu konkursowego
Do udziału w konkursie dopuszczono ponad 40 zespołów, przygotowano 28 prac. Do ścisłego finału zakwalifikowano pięć projektów. Obrady sądu konkursowego trwały dwa dni i były bardzo emocjonujące.
Sądowi konkursowemu przewodniczyła prof. Magdalena Kozień-Woźniak, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. - Zadanie było wyjątkowo złożone, skomplikowane i wymagające. W budynku musiało się znaleźć kilkaset powiązanych ze sobą pomieszczeń laboratoryjnych, badawczych i ogólnodostępnych, a dodatkowo sama działka była stosunkowo mała, o nieregularnym kształcie i w zabudowie śródmiejskiej.
Przyznano dwa wyróżnienia i trzy nagrody. Pierwszą nagrodę (i 110 tys. zł) zdobył projekt opracowany przez konsorcjum projektowe stworzone przez hiszpański Vaillo Irigaray y Asociados i warszawską pracownię Interplay Architects.
Galeria zdjęć
— Pierwszą nagrodę przyznano za harmonijne wkomponowanie powściągliwej formy architektonicznej w kontekst urbanistyczny z uwzględnianiem charakterystycznych sąsiednich budynków Politechniki Wrocławskiej. Adekwatne i trafne spełnienie wymagań określonych w programie konkursu, przy jednoczesnej klarownej dyspozycji przestrzennej. Oraz najbardziej czytelny i funkcjonalny układ komunikacji wewnętrznej spośród wszystkich zgłoszonych prac – stwierdzono w uzasadnieniu werdyktu.
Radość budowania
Budynek będzie miał dziewięć pięter i 14 tys. m kw. powierzchni. W Centrum Technologii Medycznych HealthTech Synergy Hub zaplanowano nowoczesne pracownie i laboratoria Wydziału Medycznego, korzystać z niego będą również studenci i wykładowcy m.in. chemii, Wydziału Mechanicznego.
Znajdą się tam nowoczesne laboratoria i sale dydaktyczne wraz z Collegium Anatomicum, pracownie i centra naukowe prowadzące zarówno badania stricte medyczne, jak i w interdyscyplinarnym obszarze med-tech, m.in. centrum obrazowania medycznego oraz biobank. Zaplanowano tam również gabinety Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.
Zadowolenia z rozstrzygnięcia nie kryje prof. Dariusz Jagielski, dziekan Wydziału Medycznego, chociaż na przeprowadzkę trzeba będzie poczekać. – Optymistyczny wariant zakłada, że budowa centrum potrwa nieco ponad trzy lata – zapowiada prof. Jagielski.