wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Ma 34 lata i chce przespać całe życie

Nazywa się Tomasz Kulka, jest absolwentem malarstwa krakowskiej ASP, ale w swoich pracach zwykle posługuje się technikami ceramicznymi i wideo.

W projekcie „Nazywam się Tomasz Kulka, mam 34 lata i chciałbym przespać całe życie” opowiada o codzienności w rodzinnym Wolbromiu. W dziewięciotysięcznym mieście niewiele się dzieje, ale to nie rzeczywistość Wolbromia, leżącego na granicy Wielkopolski i Górnego Śląska, jest tematem ceramicznych rzeźb Kulki. Artysta opowiada o beznadziei, powtarzalności i rutynie życia w polskich miastach i miasteczkach. Kontempluje i ilustruje kondycję człowieka, który rezygnuje z podejmowania wszelkich konstruktywnych działań, przekonany o ich absolutnej bezsensowności. Prace pokazywane na wystawie są efektem blisko roku pracy Tomasza Kulki. Twórca pokazuje absolutnie bezcelową egzystencję, która choć fizycznie trwa, staje się ciągiem bezużytecznych i nieproduktywnych czynności.

Na wystawie zobaczymy cykl portretów z gliny przedstawiających młodego mężczyznę w łóżku. Zmienia w nim pozycje, śpi, siedzi na brzegu, przewraca się na materacu, być może próbuje wykonywać jakieś ćwiczenia gimnastyczne. Łóżko jest jego domem, ale równocześnie więzieniem, ogranicza go, rozleniwia, nie mobilizuje do podjęcia żadnej „pozałóżkowej” aktywności. Tak czas spędza wielu ludzi w małych miasteczkach dotkniętych strukturalnym bezrobociem.

Kulka nie ograniczył się jednak wyłącznie do autoportretów, ale postanowił nadać swoim pracom symboliczny sens. Swoje rzeźby zakopywał w mikrogrobach na terenie Wolbromia. Ten proces oglądać można na prezentowanych filmach wideo.

Ostatnim etapem było wykopanie rzeźb i ich wypalenie w stanie, w jakim zostały znalezione. W rezultacie na wystawie prezentowane są  rzeźby, które ziemia zamieniła w szczątki, w upiorne truchła.

Celem artysty było pokazanie nieuchwytnego stanu, w którym poszczególne czynności mają wyłącznie charakter odruchów, bezcelowych i bezsensowych zajęć. W tym kontekście sen wydaje się jedynym skutecznym i pozytywnym działaniem. Stąd wziął się tytuł wystawy, który jednocześnie umieszcza Tomasza Kulkę w środku tych zmagań.

Ak

„Nazywam się Tomasz Kulka, mam 34 lata i chciałbym przespać całe życie”, wystawa w Galerii BWA Szkła i Ceramiki (pl. Kościuszki 9/10) czynna do 28 listopada. Wernisaż 7 listopada, godz. 18.00, wstęp wolny.

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl