Legia Akademicka to projekt realizowany już po raz piąty pod szyldami MON i resortu edukacji. Intencją pomysłodawców – obok przybliżenia wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat elementarnych zasad z zakresu wiedzy wojskowej – była promocja pracy w armii i innych służbach mundurowych.
Co roku szkolenie zalicza od kilkuset do kilku tysięcy osób. W tym roku we Wrocławiu szkolenie prowadzą Akademia Wojsk Lądowych oraz Uniwersytet Wrocławski i AWF. Na tej ostatniej jeszcze do 17 lutego trwają zapisy chętnych do wstąpienia w szeregi Legii.
W zajęciach realizowanych na poszczególnych uczelniach mogą uczestniczyć wszyscy studenci, także innych z uczelni publicznych i niepublicznych – bez względu na rok i tryb studiów.
Od cywila do oficera. Od teorii do praktyki
Zajęcia w ramach Legii Akademickiej obejmują dwa bloki. Zajęcia teoretyczne realizowane są na uczelniach w ciągu roku akademickiego (w ogół w weekendy). Jego zaliczenie to przepustka do szkolenia praktycznego. To jest już prowadzone w jednostkach wojskowych w całej Polsce w czasie wakacji.
W ciągu trzech tygodni adepci wojskowości ćwiczą musztrę, poznają zasady strzelania, zachowania się na polu walki. Ten etap kończy awans na stopień starszego szeregowego. Jeśli zdecydują się na kolejne trzy tygodnie w koszarach (lub wcześniej przeszli szkolenie podstawowe) to mają szansę na awans na stopień kaprala, czyli pierwszy stopień podoficerski.
Uczestnicy szkolenia praktycznego otrzymują żołd, dotąd było to nieco ponad 100 zł za każdy dzień w koszarach.
Od tego roku w ramach Legii Akademickiej wprowadzone zostaje także szkolenie oficerskie dla osób, które już uzyskały tytuł magistra oraz zaliczyły szkolenie wojskowe na poziomie podstawowym i podoficerskim.
Ten etap przygotowania trwa aż 51 dni. Z tego 40 dni kandydat na oficera spędza na zajęciach we wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych, a pozostałe 11 w jednostce wojskowej.